Postavila sa baníckemu biznisu. Sekretárka odmietla podpísať a šíriť petíciu a šéf jej hrozí vyhadzovom

Nie som žiadna hrdinka, ale petíciu za ťažbu pri našom dome nepodpíšem, hovorí sekretárka, ktorej riaditeľ pohrozil po desiatkach rokov výpoveďou. Vedenie Hornonitrianskych baní Prievidza tvrdí, že o nátlaku nič nevie.

Baňa Nováky. foto – tasr

Sekretárka Eva Pipíšková býva v Opatovciach nad Nitrou neďaleko Prievidze. Má dva roky do dôchodku, sama o sebe hovorí, že nie je žiadna hrdinka.

Pred niekoľkými dňami však prejavila viac občianskej statočnosti ako hocikto iný z jej kolegov. Nepodpísala petíciu na podporu zachovania ťažby uhlia na Hornej Nitre, hoci pracuje v súkromnej štátom dotovanej firme Hornonitrianske bane Prievidza, ktorá stojí spolu s firemnými odbormi za petíciou.

V spore o slovenské bane ide o veľké peniaze, Robert Fico ešte ako premiér v roku 2015 sľúbil súkromníkovi takmer miliardu eur ako podporu ťažby na nasledujúcich 14 rokov. A to aj napriek tomu, že podpora je vyššia ako mzdy baníkov, ako uznali aj štátni analytici – inými slovami, ak by bane zatvorili a baníkom vyplácali plat, štát by to stálo menej.

Do tohto príbehu prelínajúceho sa s vysokou politikou zrazu vstúpila pani Pipíšková, ktorá pre bane pracuje viac ako 30 rokov, a jej partner Jozef Strieženec, bývalý baník a banský inžinier. Postavili sa vedeniu baní a ich zámerom. Upozornila na to už v pondelok Sloboda a solidarita na tlačovej konferencii, na ktorú prišiel aj Strieženec.

Ten upozorňuje na riziká, ktoré by prišli s novou ťažbou neďaleko ich domu. Pipíšková zasa napriek hrozbám šéfa odmietla podpísať petíciu za ťažbu a zbierať ďalšie podpisy. Má preto prísť o prácu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kotleba - kniha od autora tohto textuViac info

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |