Denník N

Postavila sa baníckemu biznisu. Sekretárka odmietla podpísať a šíriť petíciu a šéf jej hrozí vyhadzovom

Baňa Nováky. foto - tasr
Baňa Nováky. foto – tasr

Nie som žiadna hrdinka, ale petíciu za ťažbu pri našom dome nepodpíšem, hovorí sekretárka, ktorej riaditeľ pohrozil po desiatkach rokov výpoveďou. Vedenie Hornonitrianskych baní Prievidza tvrdí, že o nátlaku nič nevie.

Sekretárka Eva Pipíšková býva v Opatovciach nad Nitrou neďaleko Prievidze. Má dva roky do dôchodku, sama o sebe hovorí, že nie je žiadna hrdinka.

Pred niekoľkými dňami však prejavila viac občianskej statočnosti ako hocikto iný z jej kolegov. Nepodpísala petíciu na podporu zachovania ťažby uhlia na Hornej Nitre, hoci pracuje v súkromnej štátom dotovanej firme Hornonitrianske bane Prievidza, ktorá stojí spolu s firemnými odbormi za petíciou.

V spore o slovenské bane ide o veľké peniaze, Robert Fico ešte ako premiér v roku 2015 sľúbil súkromníkovi takmer miliardu eur ako podporu ťažby na nasledujúcich 14 rokov. A to aj napriek tomu, že podpora je vyššia ako mzdy baníkov, ako uznali aj štátni analytici – inými slovami, ak by bane zatvorili a baníkom vyplácali plat, štát by to stálo menej.

Do tohto príbehu prelínajúceho sa s vysokou politikou zrazu vstúpila pani Pipíšková, ktorá pre bane pracuje viac ako 30 rokov, a jej partner Jozef Strieženec, bývalý baník a banský inžinier. Postavili sa vedeniu baní a ich zámerom. Upozornila na to už v pondelok Sloboda a solidarita na tlačovej konferencii, na ktorú prišiel aj Strieženec.

Ten upozorňuje na riziká, ktoré by prišli s novou ťažbou neďaleko ich domu. Pipíšková zasa napriek hrozbám šéfa odmietla podpísať petíciu za ťažbu a zbierať ďalšie podpisy. Má preto prísť o prácu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ťažba uhlia na hornej Nitre

Slovensko

Teraz najčítanejšie