Denník N

Na MS na Slovensku si o rok zahrajú aj Briti. Na hokej tam chodí aj 7-tisíc ľudí, opisuje Slovák, ktorý tam hral aj trénuje

Foto - tasr/ap
Foto – tasr/ap

V Británii hral hokej na prelome tisícročí. Keď sa vrátil na Slovensko, zostal rozčarovaný a vrátil sa späť na ostrovy, žije tam doteraz.

Miestenku medzi elitnou šestnástkou si prekvapujúco vybojovali hokejisti Veľkej Británie, ktorí o rok zavítajú na Slovensko. Na šampionáte sa tak predstavia všetky krajiny, ktoré niekedy získali titul majstra sveta.

Briti cestovali na šampionát A-skupiny I. divízie do Budapešti ako víťazi B-skupiny I. divízie, no v pozícii outsidera. Veď najväčšie šance sa dávali práve domácim hráčom, pre ktorých bol lákadlom šampionát v Bratislave a Košiciach.

Maďari boli od postupu len necelých šestnásť sekúnd, keď ich zarmútil Robert Farmer, ktorý vyrovnal na 2:2. Remíza vo vzájomnom dueli vyhovovala Britom, ktorí vďaka tomu vydreli po 25 rokoch postup medzi hokejovú elitu.

Čo znamená tento úspech pre britský hokej? V akých podmienkach sa pripravovala reprezentácia? Aký výsledok môžu Briti dosiahnuť o rok na Slovensku? Aj to prezradil v rozhovore bývalý slovenský hokejista Martin Cingel, ktorý hral vo Veľkej Británii 16 rokov a v súčasnosti je asistentom trénera pri reprezentačnom výbere do 18 rokov.

Veľká Británia postúpila po 25 rokoch do najvyššej kategórie MS. Aké sú najväčšie dôvody postupu?

Vo všetkých zápasoch okrem jedného proti Kazachstanu bol obrovskou oporou brankár Ben Bowns. Briti nemali žiadne veľké hviezdy, ale hrali ako kompaktný tím. Potvrdili, že sa nikdy nevzdávajú, a dokázali to najmä v poslednom dueli proti Maďarom, keď strelili rozhodujúci gól 15 sekúnd pred koncom a vybojovali si postup do najvyššej kategórie. Samozrejme, že k úspechu potrebuje každý tím aj kúsok šťastia a to Britom tento rok prialo. Je to aj veľké prekvapenie nielen pre celú hokejovú verejnosť vo Veľkej Británii, ale aj pre samotných hráčov, trénerov a realizačný tím.

Veľká Británia sa radí skôr k exotickým hokejovým krajinám. V roku 2016 hrala ešte tretiu najvyššiu kategóriu (B-skupina I. divízie) a o rok bude už medzi špičkou. Aký je kľúč k takémuto úspechu?

Najvyššia súťaž vo Veľkej Británii išla v posledných rokoch výkonnostne veľmi nahor. Každý tím môže podpísať zmluvy až so 14 cudzincami, a tým rastie aj sila celej ligy. Domáci hráči hrali vždy až druhé husle po legionároch. To sa však mení a niektorí začínajú byť lídrami svojich mužstiev. Treba si uvedomiť, že Nottingham Panthers vyhrali v minulej sezóne Kontinentálny pohár, takže súťaž nie je žiadna prechádza ružovou záhradou.

Čo znamená úspech pre britský hokej?

Pevne dúfam, že sa v ňom veľa vecí zmení k lepšiemu a aj kompetentní ľudia si uvedomia, že nastal čas na zmenu. Pre fanúšika je britský hokej veľkou neznámou, takže to skúsim vysvetliť. Pomery v ľadovom hokeji by som tu prirovnal k divokému západu, pomoc zo strany štátu nepripadá do úvahy. Existujú tu štyri nezávislé ligy a každá má rozdielne pravidlá. Majitelia tímov s malými výnimkami nemajú záujem o podporu juniorov. Pokiaľ sa nepodarí hokejovému zväzu zjednotiť hnutie, nie je šanca napredovať. Ľadový hokej je nákladný šport a bez pomoci štátu alebo zväzu je veľmi náročné túto aktivitu financovať.

Martin Cingel:

Britská reprezentácia je pre Slovákov veľkou neznámou. V akých podmienkach sa pripravuje reprezentácia?

Pre našu reprezentáciu je nepredstaviteľné, aby sa hráči stretli týždeň pred turnajom, odohrali dva prípravné zápasy a odleteli na šampionát. Reprezentácia sa tu nepripravuje systematicky a reč o výjazde na medzinárodné turnaje počas sezóny je bezpredmetná. Najvyššia britská súťaž Elite League je tvrdý biznis a ročník nie je prerušený.

Budúci rok nastúpia britskí hokejisti na MS, ktoré sa budú hrať na Slovensku. Aký výsledok môžu podľa vás dosiahnuť?

Postup do najvyššej kategórie prišiel rýchlo a neočakávane. Čokoľvek okrem

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS v hokeji

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie