Denník N

Polia, ktoré od farmára Oravca chcela firma blízka J&T, plánuje teraz vykupovať štát pre priemyselný park

Prípravné práce na pozemkoch pri Košiciach. Zdroj: Archív N
Prípravné práce na pozemkoch pri Košiciach. Zdroj: Archív N

Štát ohlásil zámer na 900-hektárový priemyselný park presne tam, kde sa o pozemky sporila firma Esin s podnikateľom Františkom Oravcom.

V blízkosti dedín Haniska pri Košiciach a Valaliky plánuje vláda postaviť veľký priemyselný park, do ktorého chce pritiahnuť možno až piatich investorov. Ministri o tom rozhodli nečakane koncom apríla na návrh ministra hospodárstva Petra Žigu.

Na východ Slovenska to prinieslo optimizmus, ale rozhodnutie vlády vyvolalo aj viaceré podozrenia.
Prvé je, že skupina Esin, ktorá už tri roky bojuje o tamojšie polia s farmárom Františkom Oravcom, o pláne vlády mohla vedieť. Zarábať môže ako prenajímateľ pôdy na štedrom odškodnom alebo ako vlastník jej časti pri odkúpení parciel štátom. Podľa katastra by išlo najmä o podnájmy.

Nápad stavať veľký priemyselný areál v lokalite Haniska je čudný aj preto, lebo v blízkom okolí je už dostatok  pripravených alebo dokonca fungujúcich veľkých parkov.

Pri Košiciach však už vláda za prvé týždne kontrahuje práce za prvé milióny eur. Konečný účet len za pozemky sa môže priblížiť aj sume sto miliónov eur – ak nenastane scenár ako pri Nitre, kde štát minul na priemyselný park vyše pol miliardy eur.

Pôdu pod parkom chceli už pred troma rokmi

V košickom projekte zrejme budú rozhodujúce náklady na prípadný výkup pozemkov, už teraz však štát platí miestnym poľnohospodárom odškodné. Kým skúma pôdu, vstupuje na ich pozemky, vrtmi a prejazdmi ťažkej techniky im ničí úrodu. S farmármi, ktorých sa to týka, podpísal preto odškodné zmluvy za približne 450-tisíc eur.

Najväčšiu porciu z kompenzácie za zničenú úrodu a ušlé agrodotácie inkasuje firma Agro – Valaliky (220-tisíc eur). Je to firma zo skupiny Esin, čo sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Agropodvody na východe

Jaguar pri Nitre

Teraz najčítanejšie