Denník N

Po Procházkovi nám neprešiel ďalší kandidát na sudcu do Luxemburgu, post nevieme obsadiť od roku 2015

Kandidáti Ivan Rumana, Rado Procházka a Mária Patakyová, ktorí neprešli poradným výborom v Luxemburgu, a Ján Mazák, ktorého nezvolila Súdna rada. Foto – tasr a N
Kandidáti Ivan Rumana, Rado Procházka a Mária Patakyová, ktorí neprešli poradným výborom v Luxemburgu, a Ján Mazák, ktorého nezvolila Súdna rada. Foto – tasr a N

Aktualizované (21:00) Sudcu Ivana Rumanu poradný výbor neodporučil na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. Tento post sme mali obsadiť už v septembri 2016. Mali sme už troch kandidátov, Súdnej rade sa však nedarí vybrať toho vhodného.

Slovensko opäť pohorelo pri výbere kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie v Luxemburgu. Ani náš tretí kandidát, sudca Najvyššieho súdu Ivan Rumana, neprešiel prísnym posudzovaním poradného výboru Rady EÚ v Luxemburgu. Informáciu potvrdil hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko. Dôvody ďalšieho neúspechu nie sú známe.

„Môžeme potvrdiť, že Výbor zriadený s cieľom posudzovať vhodnosť kandidátov na výkon funkcie sudcov Súdneho dvora vydal negatívne stanovisko ku kandidátovi Slovenska na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ,“ napísal Susko.

O kandidátovi na dodatočného sudcu rozhoduje najskôr Súdna rada a následne tento výber „odobruje“ vláda. Práve na nej bude podľa Suska, aký ďalší postup zváži. Pri predchádzajúcich dvoch odmietnutiach vždy rozhodla o opakovanej voľbe.

O tom, že Súdna rada bude musieť navrhnúť nového kandidáta a predložiť ho vláde, hovorí aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). „Pevne verím, že po niekoľkých neúspešných pokusoch, ktoré ovplyvňujú obraz Slovenska na medzinárodnom poli, sa podarí vybrať kandidáta, ktorý kritériá splní,“ reagoval na odmietnutie Rumanu a dodal, že ho vzniknutá situácia „ľudsky mrzí.“

Rumana dôvody nepozná

Sudca Rumana bol na vypočutí koncom apríla. Výsledok pohovoru mu neoznámili. „Neoficiálne informácie nasvedčujú, že výbor nevydal odporučenie na Všeobecný súd EÚ,“ povedal sudca s tým, že nedostal písomné stanovisko výboru, a preto sa nevie vyjadriť k dôvodom odmietnutia.

Vypočutie trvalo podľa neho hodinu a štvrť a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie