Denník N

Pre divný postoj ministerky Matečnej sme nepodporili zákaz nebezpečných jedov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Napriek tomu, že vedecké štúdie dokazujú škodlivosť neonikotínoidov pre včely, Slovensko nepodporilo zákaz ich používania.

Autor je publicista, v rokoch 2010 až 2012 bol poradcom Ivety Radičovej

Popri najvážnejších témach, ktoré dnes hýbu Slovenskom, sa mnohé iné témy, napríklad ekologické, javia ako nepodstatné a sú na vedľajšej koľaji. Vzhľadom na súčasnú (a dlhodobo pretrvávajúcu) situáciu je to sčasti pochopiteľné. No predsa len by nemali zostať na okraji záujmu, pretože sú súčasťou utvárania životného prostredia i celkovej kvality života.

Správa, že šestnásť európskych štátov podporilo zákaz takzvaných neonikotínoidov, t. j. pesticídov mimoriadne nebezpečných pre včely, je zaujímavejšia pre včelárov, poľnohospodárov i odborníkov než pre laickú verejnosť. No správa, že Slovenská republika takýto ekologický návrh nepodporila, už siaha poza tento rezort a nastoľuje otázku, aká je vôľa k ochrane životného prostredia a ako si predstavujeme trvalo udržateľný rozvoj.

Podľa zverejnených údajov až 76 percent potravinovej produkcie v Európe závisí od opeľovania. Včely sú teda pre potravinovú bezpečnosť a celkovo pre náš život mimoriadne dôležité a nenahraditeľné.

Odborníci však už dlhší čas

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie