Denník N

Čižnár opísal, ako na Slovensku zlyháva štát

Jaromír Čižnár. Foto – TASR
Jaromír Čižnár. Foto – TASR

Generálny prokurátor vystúpil so závažným svedectvom o prepojení miestnych mafií so štátnymi inštitúciami.

Jaromír Čižnár mal tlačovku, ktorú si treba dobre zapamätať. Kam totiž pamäť siaha, nevidno, že by ktokoľvek v jeho postavení vystúpil s takým závažným posolstvom o stave krajiny. Bežne sa stáva, že štát obviňujú z nefunkčnosti politici, médiá či občania, lenže to sa už považuje za folklór. No keď to isté bezprecedentným spôsobom urobí generálny prokurátor, situácia už musí byť naozaj kritická.

Začalo sa to dramaticky, no nie šokujúco. Čižnár informoval o výsledkoch preverovania posledného článku Jána Kuciaka. Generálna prokuratúra preverovaním zistila, že podriadení chybovali v 17 percentách prípadov, o ktorých v tom texte bývalý kolega písal.

Čižnára trápil najmä násilný trestný čin, ktorý prokurátor na východe Slovenska vyhodnotil ako priestupok, ale orgán na riešenie priestupkov vec vrátil späť prokuratúre s tým, že ide o trestný čin. A naozaj ide, páchateľ je už vo väzbe. Je to podobné zlyhanie, ako keby nádor na mozgu napriek všetkým vyšetreniam nenašiel onkológ, ale zubár pri rutinnej kontrole chrupu. Jednoducho hanba. „Myslím si o tom svoje,“ povedal Čižnár a dodal, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Agropodvody na východe

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie