Denník N

Newsfilter: Čižnár skritizoval tento štát, ako keby bol vodca opozície

Jaromír Čižnár foto – TASR
Jaromír Čižnár foto – TASR

Generálny prokurátor hovoril o zlyhaniach polície, prokuratúry aj Matečnej manažérov. Fíni zverejnili zmluvu o SNS transportéroch. Smer zabral, Bonul vyhral a kontrolóri sa na to nevykašľali.

Správy dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský


Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Generálny prokurátor hovorí, že miestami štát „absolútne zlyháva“

Aby bolo jasné, že vážime slová a v hodnotení vystúpenia generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára nepreháňame, najprv niekoľko citátov z jeho tlačovej besedy.

O tom, ako vyšetrovali Vadalu:

„Pán nezaplatil clo, daň a potom vyhlásil, že to nevedel, hoci sa dovozom komodít zaoberal. Stačilo toto vyhlásenie a bolo to zastavené.“

O situácii v poľnohospodárstve a v poskytovaní dotácií farmárom:

„Systém, aký je tam nastavený, je chorý, a to je ešte to prijateľné slovo.“

„Sú tam vybudované mechanizmy – a neverím, že niekto o tom nevie –, ako týchto farmárov dusiť a ničiť. Stačí takzvané križovanie, kde si ten chudák, ktorý nemá na právnikov, nárok na dotácie uplatní, ale križuje ho niekto, kto na právnikov má. Ak niekto o tomto nevedel na PPA, tak nechcem hovoriť škaredo. Tak nech si tam na tej PPA urobí poriadok pani ministerka, to je prehnité.“

„Toto sa nedeje ani týždeň, ani dva, to sa deje niekoľko rokov. A o tomto nevedeli na PPA? Tak tomu neverím.“

O jeho dojmoch po minulotýždňovom stretnutí so sťažujúcimi sa farmármi z východu Slovenska:

„Čo si o tom myslím, nemôžem povedať, lebo to by nebolo pekné. Verím, že hovoria pravdu vo všetkom, v týchto oblastiach Slovenska štát absolútne zlyháva.“

„Štát mal týchto drobných farmárov chrániť, miesto toho sa podieľal na ich likvidácii. Potom čo chceme, aby títo ľudia niekomu verili v tomto štáte? Aby sa dostali až ku mne? To sa človeku zle počúva.“

Prečo sa Čižnár tak rozčúlil. Generálny prokurátor hneď po zverejnení posledného textu Jána Kuciaka vyhlásil, že preveria prípady všetkých osôb, ktoré v ňom vystupujú. Myslel tým, samozrejme, predovšetkým Talianov z východného Slovenska. Dodržal slovo a teraz len zverejnil prvé zistenia.

V 17 percentách prípadov podľa analýzy jeho kolegov z generálnej prokuratúry postupovala polícia alebo nižšie úrovne prokuratúry nesprávne alebo dokonca nezákonne. Čižnár jasne povedal, že taký veľký počet chýb je hanba.

A keď došla reč na poľnohospodárstvo, pokračoval tónom, ktorý by mu závideli aj opoziční predáci. Presne pomenoval, čo tak šokovalo ľudí na agropríbehoch z východu. Je to bezmocnosť v situáciách, keď je niečo úplne jasné a zrazu príde niekto s podporou štátnych orgánov a povie, že je to úplne naopak, ešte sa vám vysmeje, možno vás aj zbijú a tvária sa pritom, že taký je život, že niekto môže všetko, niekto nič.

Čižnár pritom skritizoval aj okresných prokurátorov a dal najavo, že niektorým zoberie funkcie a niektorých možno aj skúsi vyhodiť. Kritizoval tým aj seba, pretože on je najvyšší šéf prokuratúry, a je teda zodpovedný aj za to, čo sa deje v Michalovciach či v Trebišove.

Čižnár nie je žiaden superman ani anjel, ale jeho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Bödörovci a Bonul

Newsfilter

Protesty farmárov

SNS na obrane

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie