Denník N

Kauza kompy pokračuje. Obnovenú loď z roku 1955 za milión pokútne ponúkla realitka

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vodohospodári sa zaplietli do nového škandálu s kompou. Loď za milión eur kupujú od realitky, ktorá s kompami nič nemá. Bývalý majiteľ predávajúcej firmy hovorí o podvode. Na štáte ešte zarobí aj firma Ponton City s prepojeniami na ľudí Smeru, známa z prvej kauzy.

Netradičný obchod so štátom sa podaril realitnej kancelárii, ktorá ponúka byty, domy či pozemky. Z ničoho nič spravila veľký biznis s loďou, hoci s loďami nemá žiadne skúsenosti.

Štátnemu Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP) ponúkla obnovenú vyše 60-ročnú kompu za 970-tisíc eur bez DPH a uspela.

Súťaž vyvoláva pochybnosti, pretože ponuku podľa dokumentov predložených štátu vypracoval majiteľ realitky, ktorý firmu krátko predtým odpredal. „Spravili podvod a ja som jeho obeťou. V živote som cenovú ponuku na kompu nedal,“ povedal Denníku N bývalý vlastník firmy TUreality Vrútky Martin Majdák.

Po jednom škandále za Smeru ďalší pod ľuďmi Mosta-Híd

Loď bude premávať po Dunaji a nahradí kompu od spoločnosti Ponton City, ktorá bola zapletená do jednej z najväčších káuz jednofarebného vládnutia Smeru (2012 – 2016). Ako prvý na ňu pritom vtedy upozornil Most-Híd, ktorého nominanti stoja za novým škandálom.

Keď na jar 2016, po nástupe tretej vlády Roberta Fica, strana Most-Híd prebrala ministerstvo životného prostredia, za jednu z priorít si určila aj riešenie kontroverznej kompy. Z Dunaja chcela vytlačiť firmu Ponton City, ktorej Smer podľa bugárovcov prihral „dobrý kšeft“ cez zmanipulovanú súťaž. Predseda strany Béla Bugár otvorene hovoril o kradnutí.

S Ponton City sa nakoniec dohodli, že skončí, keď bude zabezpečená náhradná kompa, ktorá sa bude plaviť medzi obcami Vojka a Kyselica.

Jej nákup však vyvoláva podobné pochybnosti ako škandalózny tender s víťaznou Ponton City. Ani teraz neprebehol reálny boj o štátnu zákazku – firma TUreality Vrútky súťažila sama. Tender napriek tomu nezrušili.

SVP pod vedením nominanta Mosta-Híd Stanislava Gáboríka to odôvodnil „časovou tiesňou“ a vysvetlením, že ak by spravili novú sťaž, mohla by sa skončiť rovnako.

„Nie je možné predpokladať, že pri opätovnom vyhlásení verejného obstarávania by sa do súťaže prihlásili iní,“ napísal SVP do odôvodnenia, prečo tender s jednou ponukou dokončí.

Sfalšovali doklady?

Navyše existuje podozrenie, že ponuka TUreality Vrútky bola sfalšovaná.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie