Denník N

Čísla prezradili, či Ramsay naozaj niečo zmenil alebo nás oči bolia rovnako ako pod Cígerom oprávnene (+ grafy)

Na snímke tréner tímu Slovenska Craig Ramsay na striedačke počas zápasu hokejového turnaja Nemecký pohár USA – Slovensko 10. novembra 2017 v Augsburgu. Foto – TASR/Pavel Neubauer

Porovnali sme štatistiky Slovenska na majstrovstvách sveta v Dánsku s dvoma prechádzajúcimi turnajmi. V mnohých veciach vidieť posun, v mnohých nie.

Niektorí hovoria, že hra slovenských hokejistov na MS konečne dostala systém. Podľa iných z toho hokeja bolia oči podobne ako predtým.

Kanadský tréner Craig Ramsay vedie reprezentáciu na druhom veľkom podujatí a viacerí sa pýtajú, čo priniesol do tímu.

Skúsili sme sa po štyroch zápasoch na MS pozrieť cez čísla na to, v čom je národný tím pod jeho vedením iný, ako bol počas predchádzajúcich dvoch šampionátov za trénera Zdena Cígera. Aj keď nakoniec nám štvrťfinále možno ujde podobne ako posledné štyri roky, isté zlepšenia vidieť je.

Čo sa zlepšilo

1. Krátke striedania

Už po príchode tréner Ramsay hovoril, že chce, aby slovenský tím hral krátke, ale intenzívne striedania.

To sa mu podarilo. Striedania hráčov skrátil v priemere skoro o desať sekúnd, čo je veľké číslo. Na porovnanie – na MS v rokoch 2016 a 2017 väčšina hráčov hrala viac ako 40 sekúnd za jedno striedanie (najviac 47), teraz je to v rozmedzí 33 až 37 sekúnd. Hráči sa tak viac udržujú v tempe.

V porovnaní s inými tímami majú podobne krátke striedania už len ŠvajčiariRusi. Samozrejme, neznamená to jedinú cestu k úspechu, silní Kanaďania si striedania napríklad preťahujú skoro až k 50 sekundám. No ukazuje to, že Ramsay napĺňa, čo si predsavzal.

2. Disciplína

Ešte na olympiáde Ramsayho hráči po zápasoch dokola opakovali, ako sa musia poučiť a nerobiť viac zbytočné fauly. Vydržalo im to však len do najbližšieho zápasu. V Južnej Kórei sme mali skoro 5 dvojminútových trestov na zápas, čo je v modernom hokeji, kde často rozhodujú presilovky a oslabenia, veľa. Napríklad v NHL je v priemere zhruba 3,3 dvojminútového trestu na zápas.

V tomto (zatiaľ) vidieť veľký pokrok. Aj keď sa dajú nájsť zbytočné fauly (Haščákovo odhodenie hokejky francúzskemu hráčovi), celkovo hráme veľmi disciplinovane. V štyroch zápasoch sme mali iba

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

MS v hokeji

Teraz najčítanejšie