Denník N

Slovenský imunológ výrazne prispel k dnešnému chápaniu tuberkulózy, publikoval aj v Nature

Mycobacterium tuberculosis je patogénna baktéria z rodu Mycobacterium, ktorá spôsobuje tuberkulózu. Ilustračné foto – Fotolia
Mycobacterium tuberculosis je patogénna baktéria z rodu Mycobacterium, ktorá spôsobuje tuberkulózu. Ilustračné foto – Fotolia

Juraj Iványi je zakladateľom imunologickej konferencie v Tatrách, na ktorej sa schádzajú špičkoví odborníci z celého sveta.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Každý druhý rok sa imunológovia z celého sveta schádzajú vo Vysokých Tatrách na konferencii s názvom Tatra Immunology. Konferencia zaiste patrí medzi tie najzaujímavejšie a najvyhľadávanejšie imunologické konferencie. Prečo? Prednášajú na nej tí najlepší svetoví imunológovia. Ale nielen to. Konferenciu pravidelne navštevujú študenti, ktorí majú príležitosť rozprávať sa o svojich výsledkoch s tými najpovolanejšími. Konferenciu Tatra Immunology od roku 1994 organizuje britská, česká a Slovenská imunologická spoločnosť v spolupráci s Európskou imunologickou federáciou. Bude sa konať aj tento rok, onedlho – v júni.

Zakladateľom a duchovným otcom konferencie je imunológ JURAJ IVÁNYI. Jeho vedecká práca – podobne ako aj jeho brata Pavla – je svetovo uznávaná a jeho články patria medzi najcitovanejšie. Výrazne prispel k dnešnému chápaniu imunitného systému, napríklad tuberkulózy.

Čo z vás chceli mať rodičia?

Lekára. Bolo to bezpečné zamestnanie. Rodičia mali priateľov lekárov, takže brat išiel študovať medicínu do Prahy. Na strednej škole som viac inklinoval k technike, no nakoniec som sa tiež rozhodol pre medicínu. Praha bola prirodzená voľba, lebo rodičia, aj keď doma hovorili maďarsky, veľmi obdivovali Čechov. V tom čase boli na pražskej lekárskej fakulte vynikajúce podmienky na vedeckú prácu. Začal som na Ústave klinickej biochémie a už ako študent som všetok voľný čas trávil v laboratóriu.

Čomu ste sa venovali?

Našiel som si vlastnú vedeckú tému, s ktorou som na celoštátnom zjazde študentskej vedeckej spoločnosti v roku 1956 získal prvú cenu. Išlo o molekulárnu imunológiu. Položil som si otázku, či je za aglutináciu (zhlukovanie) a hemolýzu (rozpad) červených krviniek zodpovedná protilátka. V tom čase ešte neboli známe triedy imunoglobulínov (IgG, IgM, IgA, IgE), ktoré sa objavili iba o pár rokov neskôr, a moja technológia na to nebola dostatočná. V každom prípade, táto prvá práca určila moje budúce zameranie ako molekulárneho imunochemika.

Čo ste robili po škole? 

Dostal som sa do Komárna ako vedúci diagnostického laboratória nemocnice. Ale medzitým Milan Hašek na Biologickom ústave Akadémie vied v Prahe vypísal konkurz na vedeckých ašpirantov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie