Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Bugár rozpráva, akoby mal bližšie k SNS než k vlastným ľuďom

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. SNS zaútočila na Ondrejcsáka, Most sa ho zastal, no ešte predtým ho Bugár zahriakol. 2. Sulík odmietol Danka, no nie celú SNS. 3. Saková to má s pravdou podobne ako Kaliňák. Plus jednou vetou, zaujímavé články, FB status, citáty, Shooty a MMŠ.

Správy víkendu vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Príliš dôležitý štátny tajomník

Keď sa už zdalo, že situácia v koalícii sa po turbulentných mesiacoch opäť upokojila, ozvala sa Slovenská národná strana. Po tom, čo sa pri rekonštrukcii vlády zbavila Lucie Žitňanskej a neskôr trochu zacvičila s premiérom Petrom Pellegrinim, zacielila na štátneho tajomníka na ministerstve obrany Róberta Ondrejcsáka.

Na Ondrejcsákovi sa jej nepáči, že by chcel strkať nos do zbrojných kšeftov, ako to ukázal aj v piatkovom rozhovore pre SME.

A tak sme sa z tlačovej správy SNS dozvedeli, že štátny tajomník „nemá elementárne znalosti a jeho arogancia prekročila hranicu únosnosti“. Podpredseda SNS Anton Hrnko naznačil, že tento „vyštudovaný filozof“ a údajný „priateľ lobistov“, ktorý „sa pasuje do úlohy odborníka na armádu“, chce deštruovať pozitívnu prácu vládnej koalície. Vyzval ho, aby zverejnil „priame aj nepriame príjmy za prednášky a publikačnú činnosť od zbrojárskych lobistov“, a obvinil ho tiež z toho, že svoj dom v Rajke si „za oficiálny príjem môže ťažko dovoliť“.

Kým Ondrejcsák podľa vlastných slov nedokázal od smiechu napísať ani vetu, najlojálnejší koaličný partner v dejinách slovenskej politiky Béla Bugár nezostal svojej povesti nič dlžný: SNS už akoby chápal viac ako svojho spolustraníka. Ako povedal: „Ak má pán Ondrejcsák problém, má to riešiť vo vnútri a so svojím nadriadeným, teda s ministrom obrany, a nie so SNS. Ako by sa cítil náš minister napríklad na doprave, keby naňho takto útočil štátny tajomník za SNS?“ Bugár chce situáciu riešiť na koaličnej rade.

SNS by bola rada. Slovenská národná strana sa správa úplne racionálne a v súlade s tým, ako sa správala vždy. Zo svojho postavenia chce vyťažiť maximum. Ako naznačila už dávnejšie, je za to, aby rezorty patrili výlučne strane, ktorá nominovala daného ministra. A keď to nejde dosiahnuť systémovo, štátneho tajomníka aspoň slovne napadne. Dôvod je nad slnko jasný: potrebuje dotiahnuť zbrojné obchody, o ktoré sa už zaujíma aj prokuratúra, bez toho, aby bol v rezorte čo len jeden človek, ktorý by to mohol aspoň pomenovať, i keď nie zastaviť. I keď Ondrejcsáka na obrane doteraz blokovali, ako sa dalo, z dôvodu jeho funkcie bolo jeho kritický hlas veľmi počuť.

Navyše, Ondrejcsák sa ozýva aj vo veci celkového smerovania slovenskej zahraničnej politiky, kde zastáva jasné proatlantické postoje, kým predstaviteľov SNS (počnúc predsedom cez podpredsedov Hrnka a Pašku a ľudí na obrane až po štátneho tajomníka na zahraničí) to ťahá na východ. Rusko nepovažujú za strategickú hrozbu, ale za strategického partnera. Preto by im odchod štátneho tajomníka veľmi vyhovoval.

Načo taký Most? Ako v štvrtkovom rozhovore upozornila aj Lucia Žitňanská, euroatlantická orientácia Slovenska bola jedným z dôvodov, prečo Most-Híd vstúpil do vládnej koalície a zotrváva v nej, no táto orientácia slabne. Preto je prekvapujúce, prečo sa predseda Béla Bugár svojho štátneho tajomníka nezastal. To je preňho pokoj v koalícii dôležitejší ako smerovanie krajiny?

Nie je to tak dávno, čo sa strana pasovala za azda jediného garanta

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie