Denník N

Súčasnosť je pre umenie a literatúru v Turecku omnoho dôležitejším obdobím než ktorékoľvek predtým

Turecký spisovateľ a hudobník Tuna Kiremitçi. Foto – Větrné mlýny
Turecký spisovateľ a hudobník Tuna Kiremitçi. Foto – Větrné mlýny

Seriál esejí tureckých spisovateľov, ktorý vyvrcholí letným autorským čítaním v Košiciach, pokračujeme textom Tunu Kiremitçiho: Nešťastná pieseň medzi Východom a Západom.

Dobrá báseň alebo poviedka môžu otvoriť cestu k empatii, ktorá prekoná múry vystavené politikou. Usilovať o to je podľa mňa omnoho skutočnejšie a úprimnejšie než akákoľvek politická proklamácia.

Dnes je pre tureckého umelca veľmi ťažké rozprávať Európanom o tom, čo si sám myslí o Turecku. Európania totiž ani nepočúvajú, pokiaľ nehovoríme jazykom plným klišé. Očakávajú, že budeme vravieť o veciach, ktoré len potvrdia predsudky v ich vlastnej hlave. Myslím, že ide o beznádejné úsilie. Ale keď už je tu tá požiadavka, urobím, čo bude v mojich silách.

Podstatou všetkého je, že v Turecku existujú iba dve politické ideológie: okcidentalizmus a orientalizmus. Od tej doby, čo Osmania začali s pozápadnením, teda pred dvesto rokmi, spolu tieto dve ideológie súperia. Niekedy prevezme opraty moci jedna, niekedy tá druhá. Ale nech má nadvládu tá, či oná, obom je blízka vzájomná neznášanlivosť. Politický nátlak v Turecku nepoľavuje, iba sa mení utláčateľ.

Dvestoročná studená vojna

Niektorí historici to nazývajú „dvesto rokov trvajúcou studenou občianskou vojnou“. Je to trochu ohavné označenie, ale len ťažko sa dá povedať, že je nesprávne. A šťastím pre nás je, že pokiaľ neprehovoria zbrane, nezmení sa v horúcu. Zatiaľ.

Hranica medzi okcidentalizmom a orientalizmom je pre Turecko rovnako významná, ako je mexická hranica v amerických kriminálnych či hraničiarskych filmoch. Rozdeľuje totiž každú politickú stranu, každú inštitúciu, každú profesiu, každé mesto a dokonca každú rodinu. Je taká mocná, že i bratia na seba hľadia s pochybnosťami, predsudkami, ba možno i so zlosťou.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mesiac autorského čítania

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie