Denník N

Amerika otvára v Jeruzaleme ambasádu, pri stretoch s izraelskou armádou zomrelo najmenej 52 Palestínčanov

Starší Palestínčan padá na zem po tom, čo ho zasiahla strela izraelskej armády. Foto – TASR/AP
Starší Palestínčan padá na zem po tom, čo ho zasiahla strela izraelskej armády. Foto – TASR/AP

Pred otvorením veľvyslanectva hlásia v Gaze násilnosti.

Dvadsaťtri rokov po prijatí amerického zákona o ambasáde v Jeruzaleme a po tom, čo jeho účinnosť každého pol roka odkladali prezidenti Clinton, Bush aj Obama, otvorili v pondelok Spojené štáty svoj zastupiteľský úrad v Jeruzaleme. To fakticky znamená, že na rozdiel od podstatnej časti sveta považujú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Ambasádu, zatiaľ v provizórnych priestoroch bývalého jeruzalemského konzulátu s obmedzeným počtom zamestnancov, prišla otvoriť početná americká delegácia na čele s prezidentovou dcérou a poradkyňou Ivankou Trumpovou, so zaťom Jaredom Kushnerom (Trump je presvedčený, že Kushnerovi sa bez akýchkoľvek diplomatických skúseností podarí ukončiť nesmierne komplexný izraelsko-palestínsky konflikt) či s ministrom financií Stevenom Mnuchinom.

V Izraeli sa špekulovalo, že by sa dostavil aj samotný Donald Trump, napokon sa však účastníkom otváracej ceremónie prihovorí len prostredníctvom videa. Prezident má u voličov Netanjahuovej koalície status hrdinu, a to pre uznanie Jeruzalema aj vypovedanie dohody o iránskom jadrovom programe.

To sa prejavilo aj v tom, že futbalový klub Beitar Jeruzalem sa odteraz bude volať Beitar Trump Jeruzalem. Klub je známy rasizmom svojich ultrafanúšikov, ale aj tým, že ako jediný v izraelskej lige nikdy nemal arabského hráča.

Pár hodín pred otvorením ambasády hlásili izraelské médiá prvé zrážky a prvých zranených aj mŕtvych, hlavne na hranici medzi Izraelom a Gazou. Podľa BBC izraelské bezpečnostné jednotky zastrelili pri násilných stretoch najmenej 52 Palestínčanov. Medzi obeťami boli aj deti.

Palestínčania hovoria, že vyše 1300 ľudí je zranených. Podľa Guardianu ide o najviac obetí v jeden deň od vojny v Gaze v roku 2014.

Izraelská armáda podľa portálu povedala, že „násilných výtržností“ sa zúčastnilo 35-tisíc Palestínčanov a že izraelské jednotky postupovali „v súlade s bezpečnostnými procedúrami“.

Palestínčania odnášajú zraneného mladíka. Foto – TASR/AP

Veľmi intenzívny týždeň

Otvorenie ambasády, kde účasť prisľúbili len veľvyslanci niektorých európskych krajín (Česko, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko), keďže EÚ považuje za hlavné mesto Izraela Tel Aviv, pripadlo na 70. výročie vzniku štátu Izrael. Deň predtým bol Deň Jeruzalema, čo je pripomienka dobytia starého mesta izraelskou armádou počas šesťdňovej vojny (1967).

V utorok si zase Palestínčania pripomínajú Nakbu, je to arabské slovo pre katastrofu, teda pre to, že pred vyhlásením izraelskej nezávislosti, po vzniku Izraela a následnej vojne s arabskými krajinami ušlo alebo bolo zo svojich domovov vyhnaných 700-tisíc Palestínčanov. Krátko po tom sa začína aj posvätný moslimský mesiac ramadán.

To všetko sú mimoriadne citlivé dátumy,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie