Denník N

Austrálčanova krv zachránila 2,4 milióna detí, „muž so zlatou rukou“ bol darcom viac ako 60 rokov

James Harrison. Reprofoto – austrálsky Červený kríž/N
James Harrison. Reprofoto – austrálsky Červený kríž/N

Plazma Jamesa Harrisona obsahuje vzácne protilátky, ktoré zachránili milióny detí. Minulý týždeň daroval krv pre vysoký vek naposledy.

V roku 1951 podstúpil 14-ročný Austrálčan James Harrison vážnu operáciu, pri ktorej mu odstránili polovicu pľúc.

„Po operácii mi otec vysvetlil, čo sa stalo. Povedal, že som dostal 13 litrov krvi a život mi zachránili neznámi ľudia. Aj otec bol darcom krvi, tak som si povedal, že keď dovŕšim 18 rokov, aj ja sa stanem darcom,“ povedal Harrison v minulosti pre CNN.

Záväzok dodržal. Viac ako 60 rokov daroval krv takmer každý týždeň a spravil to 1173-krát napriek tomu, že sa veľmi bojí ihiel. Vyslúžil si zápis do Guinnessovej knihy rekordov a prívlastok „muž so zlatou rukou“.

Zachránil 2,4 milióna detí

Harrison má v krvi vzácne protilátky, ktoré sa využívajú na výrobu lieku zvaného anti-D. Podáva sa matkám, pri ktorých je riziko, že pre nezlučiteľnosť Rh systému budú látky v krvi matky bojovať s organizmom nenarodeného dieťaťa.

Podľa údajov austrálskeho Červeného kríža zachránil Harrison okolo 2,4 milióna detí, ktoré by sa nenarodili, ak by nedostali protilátky, ktoré obsahuje jeho krv.

Minulý piatok bol Harrison na transfúznej stanici naposledy. „Je to pre mňa smutný deň. Nastal koniec dlhého príbehu. Pokračoval by som, ak by ma nechali,“ cituje ho The Sydney Morning Herald.

Harrison má 81 rokov, prekročil vekový limit darcovstva a v austrálskom Červenom kríži sa rozhodli chrániť jeho zdravie. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie