Denník N

Matečná po kritike opozície dá preveriť dotáciu na Beljajevov rybník, Čižnár voči nej pritvrdzuje

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto – TASR
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto – TASR

Generálny prokurátor Čižnár odkazuje, že na svojich kritických slovách voči ministerke SNS trvá.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) dá všetky podpory na nepoľnohospodárske projekty vo výške 6 miliónov eur ešte raz preveriť.

Je medzi nimi aj zmluva na dotáciu vo výške 330-tisíc eur na výstavbu rybníka pri dome podnikateľa Alexeja Beljajeva, ktorého opozičná OĽaNO označila za známeho oligarchu. Beljajev po dvoch mesiacoch od žiadosti už v oznámení okresnému úradu uviedol náklady len vo výške 78-tisíc eur, pri žiadosti o dotácie hovoril o vyše 600-tisíc eurách.

„Povedala som šéfovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), aby zmluvy ešte raz preverili. Zverejníme bodové hodnotenie a do času, kým sa tak neudeje, požiadala som ho, aby zastavil vyplácanie zmlúv z tohto podopatrenia,“ povedala Matečná.

Reagovala tak na kritiku opozície a aj na to, ako sa téme venujú médiá.

Matečná pri svojej obrane po kritike za škandál s agrodotáciami na východe Slovenska, dotácie pre Beljajeva a aj za škandály s prevodom pozemkov hovorila, že ministerstvo prebrala v zlom stave. Prebrala ho pritom po jednofarebnej vláde Smeru, v ktorej bol ministrom pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Aj v prípade peňazí pre Beljajeva Matečná vysvetľovala, že výzva na projektovú podporu v objeme 100 miliónov eur na nepoľnohospodárske činnosti v rámci rozvoja vidieka bola vyhlásená ešte v roku 2015 za vtedajšieho ministra Jahnátka. Vraví, že keď v roku 2016 prišla na ministerstvo, pri spätnej kontrole zrušili podporu projektov za 6 miliónov eur a tie sa potom mohli použiť znova.

Matečná hovorí, že Beljajeva osobne nepozná a na jeho projekt PPA zatiaľ nevyplatila ani euro. „Ide o športový rybník vo Važci na športovo-rekreačné účely. Bude slúžiť ako zásobáreň vody v prípade požiarov,“ povedala Matečná. Opozícii vyčíta, že Beljajevov projekt rybníka vytiahla v čase, keď bola Matečná na zahraničnej služobnej ceste v USA.

Video: Matečná sa bráni (autorka: Marianna Onuferová)

Remišová spochybňuje Matečnej obhajobu rybníka

Veronika

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protesty farmárov

Teraz najčítanejšie