Matečná po kritike opozície dá preveriť dotáciu na Beljajevov rybník, Čižnár voči nej pritvrdzuje

Generálny prokurátor Čižnár odkazuje, že na svojich kritických slovách voči ministerke SNS trvá.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto – TASR

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) dá všetky podpory na nepoľnohospodárske projekty vo výške 6 miliónov eur ešte raz preveriť.

Je medzi nimi aj zmluva na dotáciu vo výške 330-tisíc eur na výstavbu rybníka pri dome podnikateľa Alexeja Beljajeva, ktorého opozičná OĽaNO označila za známeho oligarchu. Beljajev po dvoch mesiacoch od žiadosti už v oznámení okresnému úradu uviedol náklady len vo výške 78-tisíc eur, pri žiadosti o dotácie hovoril o vyše 600-tisíc eurách.

„Povedala som šéfovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), aby zmluvy ešte raz preverili. Zverejníme bodové hodnotenie a do času, kým sa tak neudeje, požiadala som ho, aby zastavil vyplácanie zmlúv z tohto podopatrenia,“ povedala Matečná.

Reagovala tak na kritiku opozície a aj na to, ako sa téme venujú médiá.

Matečná pri svojej obrane po kritike za škandál s agrodotáciami na východe Slovenska, dotácie pre Beljajeva a aj za škandály s prevodom pozemkov hovorila, že ministerstvo prebrala v zlom stave. Prebrala ho pritom po jednofarebnej vláde Smeru, v ktorej bol ministrom pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Aj v prípade peňazí pre Beljajeva Matečná vysvetľovala, že výzva na projektovú podporu v objeme 100 miliónov eur na nepoľnohospodárske činnosti v rámci rozvoja vidieka bola vyhlásená ešte v roku 2015 za vtedajšieho ministra Jahnátka. Vraví, že keď v roku 2016 prišla na ministerstvo, pri spätnej kontrole zrušili podporu projektov za 6 miliónov eur a tie sa potom mohli použiť znova.

Matečná hovorí, že Beljajeva osobne nepozná a na jeho projekt PPA zatiaľ nevyplatila ani euro. „Ide o športový rybník vo Važci na športovo-rekreačné účely. Bude slúžiť ako zásobáreň vody v prípade požiarov,“ povedala Matečná. Opozícii vyčíta, že Beljajevov projekt rybníka vytiahla v čase, keď bola Matečná na zahraničnej služobnej ceste v USA.

Video: Matečná sa bráni (autorka: Marianna Onuferová)

Remišová spochybňuje Matečnej obhajobu rybníka

Veronika

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Agropodvody na východe

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |