Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kiska ohlásil svoj deň D, Fico sa mu ho pokúsil preventívne pokaziť

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kiska v utorok oznámi, ako sa rozhodol o svojej politickej budúcnosti 2. Fico zaútočil starými informáciami a Róbertom Pucim 3. Matečná upokojuje situáciu zastavením nových zmlúv

Iniciatíva Slovenskí záhradníci podporuje vzťah ľudí k pôde, záhrade, pestovaniu vlastného ovocia aj zeleninky. Slovenskizahradnici.sk


Správy dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Kiska v utorok oznámi, ako sa rozhodol o svojej politickej budúcnosti

Keď v pondelok prezidentov hovorca Roman Krpelan napísal v statuse, že v utorok bude deň D, bolo jasné aj bez ďalších slov, že to znamená oznámenie Andreja Kisku o svojej politickej budúcnosti. Status však pokračoval náznakmi, podľa ktorých otázka už nie je, či bude alebo nebude Kiska opäť kandidovať, ale že sú aj ďalšie možnosti. „Bude o čom písať, bude o čom hovoriť. Ak by to bolo také jednoduché, dávno by povedal. Nebolo a nebude,“ napínal Roman Krpelan.

Krátko nato sa pokúsil Robert Fico preventívne zatemniť prezidentovi jeho deň D rýchlou tlačovkou. Na nej sa tváril, že vie o Kiskových daniach oveľa viac, ako vieme my, ale o niečo menej, ako je hranica daňového tajomstva, takže akurát toľko, aby zaútočil na prezidenta bez toho, aby čokoľvek nové povedal.

Bude Kiska kandidovať? Je takmer isté, že Ficov útok bude mať na Kiskovo rozhodnutie nulový efekt, ale niečo napovedá: že sa Fico (a Smer) bojí, že Kiska zostane v politike. Až dodnes všetky off the record informácie nasvedčovali tomu, že Kiska odmietne ďalšiu kandidatúru. Pred rokom verejne odmietol aj možnosti, že by kandidoval do parlamentu, či zakladal stranu, alebo cielil na post premiéra. Z toho teda vyplývalo, že odmietnutie kandidatúry bude zároveň znamenať stiahnutie sa z aktívnej politiky.

Aby to nebolo také jednoduché. Po statuse Romana Krpelana to však nevyzerá, že sa tento očakávaný scenár naplní. Lenže to platí aj o možnosti, že prezident v utorok jednoducho oznámi, že na základe udalostí z posledných mesiacov sa predsa len rozhodol zabojovať o svoje druhé volebné obdobie. Doteraz vypustil do vzduchu priveľa bublín, ktoré nás mali pripraviť na jeho „nie“, než aby sme zo dňa na deň obrátili svoje očakávania.

Bude o čom písať. Skôr sa pripravme na to, že Kiskova budúcnosť bude politická bez toho,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Kiska

Kauza Dobytkár

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Prezidentské voľby 2019

Slovensko

Teraz najčítanejšie