Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kiska odchádza aj neodchádza. A riskuje, že nádej, ktorú priniesol, zoslabne

Prezident Andrej Kiska s okuliarmi, ktoré ukazujú krásy Slovenska. Foto N – Tomáš Benedikovič
Prezident Andrej Kiska s okuliarmi, ktoré ukazujú krásy Slovenska. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kiska nebude kandidovať, ale dal nejasný prísľub, že prispeje k novej politickej ére. 2. SaS chce hľadať, ale možno už našla kandidáta. 3. Parlament vládu nekontroluje, zostáva jej sluhom. Plus jednou vetou, zaujímavé články, citát a MMŠ.

Správy dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Kiskov nejasný prísľub

Andrej Kiska v utorok oznámil, že už nebude druhýkrát kandidovať na prezidenta, ale z politiky úplne neodíde. Čo presne to bude znamenať, sa vraj dozvieme do konca roka.

Potvrdil, čo sme tušili. Normálne by takéto oznámenie vyvolalo obrovský záujem, prekvapenie a búrku protichodných reakcií. No fakt, že sa o Kiskovom prerušení prezidentstva hovorilo a písalo už mesiace, i to, že aj on sám už dávnejšie naznačil, že rodina je pre neho dôležitejšia ako úrad, to všetko oslabili. Kiska len potvrdil to, čo všetci tušili.

Zaujímavejšie bolo jeho zdôvodnenie. Okrem rodinných dôvodov hovoril aj o tom, že sa pred časom zapojil do politickej konfrontácie, a preto vraj „bude lepšie, ak si úrad prezidenta neponesie tieto príbehy konfrontácie do ďalšieho obdobia“. Podľa Kisku je správne, aby si občania budúci rok vybrali prezidenta, ktorý neponesie ťarchu zápasov, ktoré viedol on.

No prezident hovoril aj o tom, že politický zápas, ktorý začal v roku 2014, nepovažuje za skončený a bude premýšľať, ako najlepšie využiť autoritu a dôveru veľkej časti verejnosti, aby aj po konci pôsobenia v úrade prezidenta prispel k začiatku novej politickej éry na Slovensku.  

Neistá sezóna. Andrej Kiska toho v živote dosiahol veľa: bol úspešný v podnikaní i v charite. Ako človek, ktorý predtým nebol v žiadnej politickej funkcii, to dotiahol až na prezidenta. Napriek horším číslam z posledných mesiacov je stále najdôveryhodnejší politik. Keby chcel, zrejme by opäť vyhral. Keby chcel, bol by zrejme veľmi úspešný aj v parlamentných voľbách.

No napriek tomu z politiky odchádza a načrtol len hmlistú predstavu, čo bude ďalej. Na jednej strane sa tomu dá rozumieť. Možno skutočne zatiaľ ani sám nevie, ako sa dá zároveň nebyť aktívnym politikom i spájať „tých, ktorí sú nielen ochotní, ale aj schopní vládnuť zodpovedne a slušne“. Alebo to už tuší, no keby sa vyjadril jasnejšie, stal by sa okamžite terčom útokov smerákov, ktorým nezostáva nič iné, než opakovať obohraný refrén o „daňovom podvodníkovi“. Takto útoky oddialil o pol roka.

No tento nejasný prísľub mu môže aj uškodiť. Kiska za štyri roky nastavil latku úradu veľmi vysoko. Ukázal, že napriek obmedzeným kompetenciám môže hrať prezident významnú úlohu, môže byť férovým protihráčom neférových politikov a môže ovplyvniť smerovanie krajiny. Hoci v tom nebol jediný, vďaka svojmu postu ukázal, že politika sa dá napriek rozšírenému presvedčeniu robiť aj čestne. Jednoducho, priniesol nádej. No keď tá časť verejnosti, ktorá mu dôveruje, nevie, ako si jej nositeľ

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie