Denník N

Rodičia si želali, aby som mala pokrstené deti, ja to odmietam. V rodine sa rozpútalo peklo

Ilustračné foto – Flickr.com/Sue Hixson
Ilustračné foto – Flickr.com/Sue Hixson

Veronika vyrastala v katolíckej rodine, každý deň chodili do kostola, pravidelne sa modlili. Ale keď neskôr strávila roky cestovaním po svete, jej pohľad na cirkev sa zmenil.

„Bola som v asi siedmom mesiaci, ešte stále dosť ďaleko do pôrodu, keď sa ma mama začala vypytovať, kto budú krstní rodičia bábätka. Či jedna z mojich dvoch sestier a jej manžel, alebo môj švagor s manželkou. Hneď vtedy som jej povedala, že ešte stále nie sme rozhodnutí, či vôbec chceme krst hneď po narodení, a zbabelo som zamlčala, že ho vlastne nechceme vôbec. Mama mi povedala, že nech netrepem, jasné, že krst bude hneď, ako sa bude dať. A dodala, že vždy to tak bolo, že v našej rodine sa deti krstili aj za komunistov, hoci mal otec kvôli tomu problémy,“ hovorí Veronika, ročník 1984.

Jej štvorročný syn a ani dcéra, ktorá sa narodila pred necelým rokom, pokrstení nie sú dodnes. Veronikin vzťah s rodičmi je preto nedobrý, veľmi sa nevídajú, hoci bývajú blízko. „Aspoň sa teraz spolu bavíme. Bolo aj tak, že mama sa so mnou ani nerozprávala a malému len na Vianoce alebo na narodeniny poslala po sestre darčeky,“ opisuje mladá žena.

Zišla si z cesty

Veronika vyrastala v katolíckej rodine, obidve babky boli veľmi pobožné, každý deň chodili do kostola, pravidelne sa modlili. Jej bratanci boli miništranti, ona a jej dve sestry čítali v kostole Sväté písmo, spievali v kostolnom zbore. Chodila na stretnutia katolíckej mládeže a neskôr spoznala aj svojho budúceho manžela.

„Vyrastala som medzi kostolom a domom, moja mama si po osemdesiatom deviatom doplnila vzdelanie a začala pôsobiť ako katechétka. Svadbu som mala v kostole, bol to pre mňa veľký zážitok, naozaj som to prežívala spirituálne a môj manžel bol naladený rovnako. Nebola som ako moje kamarátky, čo si brali chlapcov, ktorí rýchlo pred svadbou museli stihnúť krst, prijímanie či birmovku a celé to bolo akosi nasilu.“

Z toho, ako Veronika hovorí o svojej výchove, o prostredí, v ktorom sa pohybovala, aj z toho, že s manželom sú z rovnakej cirkvi a ani jeden z nich nebol vlažný katolík, by logicky vyplývalo, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie