Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Návrat Dzurindu a Mikloša nebol nikdy tak blízko

Kiska chce vyhrať voľby, ale nie prezidentské. Vydavatelia odkazujú: Neberte novinárom mobily, lebo to dopadne zle. Väčšina zatiaľ neskočila na Kotlebovu hru.

Správy dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Čo chystá Kiska

Od oznámenia Andreja Kisku, že po prezidentských voľbách chce ostať v politike, už ubehol deň, no žiadne podrobné informácie o jeho plánoch nie sú. Pravdepodobne však ide o rozhodnutie, ktoré zásadne ovplyvní slovenskú politickú scénu na najmenej budúce volebné obdobie. Preto je povolené striedmo špekulovať, spájať indície, kuloárne informácie a pokúsiť sa vysvetliť, čo Kiska chystá.

Andrej Kiska bol posledný polrok pod tlakom časti verejnosti a časti spolupracovníkov, aby z politiky neodišiel. Aktuálne vyslovená idea je však najmä z jeho hlavy a je s ňou preto stotožnený. Pre úspech tohto plánu je to zásadné, lebo to znamená, že sa naň sústredí viac ako na veci, za ktoré zodpovednosť len prijal, ale si ich sám nevymyslel.

Dobrý anjel sa nám už zdá ako samozrejmosť, ale v čase jeho vzniku na Slovensku nikto nechyroval o masovej zbierke, ktorá bude prerozdeľovať peniaze chudobným rodinám s nulovými nákladmi na réžiu.

Plán s novou detskou nemocnicou Kiskovi nevyšiel, ale aj v tom prípade mal silnú ideu, silný pocit, že je pre projekt vyvolený, a preto bol ochotný tisícky hodín o ňom presviedčať ostatných.

Rovnaké až neprimerané sebavedomie mal Kiska, keď si zmyslel, že sa nechá zvoliť za prezidenta a zmení slovenskú politiku.

To posledné mu vyšlo len sčasti. Priniesol do politiky dobrý príklad, povzbudil nádeje, ale počas jeho politickej kariéry sa štát pokazil, nie zlepšil.

Nie je dôležité, že za to môže najmä Smer, nie Kiska. Podstatné je, že Kiska to viac-menej priznal, keď znova s jemne mesiášskym nastavením zobral na seba úlohu zmeniť aj samotné fungovanie vlády.

Meniť štát možno podporovaním šikovných ľudí a dobrých myšlienok z pozadia alebo priamo prebratím moci. Kiska si zjavne vybral plán vyhrať so svojou stranou alebo s nejakým volebným združením nasledujúce parlamentné voľby.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Teraz najčítanejšie