Denník N

Začínal s videohrami, teraz podporuje revolúciu v technológiách. Japonec dáva startupom 100 miliárd dolárov

Masajošiho Sona prezývajú aj japonským Billom Gatsom. Foto - tasr/ap
Masajošiho Sona prezývajú aj japonským Billom Gatsom. Foto – tasr/ap

Profil Masajošiho Sona, o ktorom možno ešte budete počuť.

Sám o sebe hovorí, že je superoptimista. Verí, že ľudstvo čaká s novými technológiami svetlá budúcnosť. Nebojí sa dokonca ani umelej inteligencie. Verí, že roboty budú chcieť žiť v harmónii s ľuďmi.

Prekáža mu len, že technologický rozvoj dlho trvá – a tak to chce urýchliť.

„Je ľahšie vidieť, čo bude o 30 rokov, ako to, čo bude o 3 roky,“ hovorieva podľa Asian Review.

Masajoši Son je meno, ktoré možno nepoznáte, no momentálne sa považuje za jedného z najvplyvnejších ľudí v technologickom priemysle. Najbohatší Japonec založil v roku 2016 gigantický fond, ktorý vo veľkom investuje do technologických firiem a startupov.

Celkovo je vo fonde zhruba 100 miliárd dolárov, čo je podľa britského magazínu Economist štyrikrát toľko, ako kedy mal druhý najväčší súkromný fond. Práve britský magazín vyšiel v poslednom čísle s Masajošim Sonom na svojej titulnej stránke.

„Dopad 100-miliardového fondu Masajošiho Sona bude obrovský,“ napísal Economist.

Veľkú časť z tohto fondu sa pritom počas minulého roku už stihla vyčerpať. Niektoré firmy, ktoré dostali peniaze z fondu, vymýšľajú veci, ktoré znejú ako zo sci-fi filmu.

Patrí k nim aj spoločnosť Brain Corporation Eugena Izhikevicha. Tento ruský neurovedec žijúci v americkom San Diegu spoluzaložil startup, ktorý vymýšľa mozgy pre robotov. Fond do jeho práce investoval desiatky milióny dolárov.

Ďalšou „šťastnou“ firmou je napríklad britská spoločnosť Improbable, ktorá vytvára počítačové hry na báze virtuálnej reality. Podľa Economistu chce vytvoriť svet, ktorý by bol „detailný a stály ako realita“, v ktorom by ľudia mohli normálne žiť. Dostali 500 miliónov dolárov.

Masajoši Son verí, že takéto pokroky sú možné. Odhaduje, že do tridsiatich rokov budú mať počítače IQ viac ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie