Denník N

Kozák mladší: Nie je to ľahké. Po ukončení kariéry som mal rok, keď som nevedel, čo ďalej (archív)

Ján Kozák ml. Foto - archív tasr
Ján Kozák ml. Foto – archív tasr

Ján Kozák mladší priznáva, že na MS v Juhoafrickej republike v roku 2010 boli medzi hráčmi konflikty. „Nie vždy si všetci sadnú,“ hovorí.

Ján Kozák mladší bol spoluhráčom Juraja Halenára, ktorého našli v sobotu mŕtveho vo veku 35 rokov. Zrejme spáchal samovraždu. 

Otec do mňa odmalička vštepoval, že sa nikdy nemôžem uspokojiť. Nechápal som to, no keď ma trénoval, videl som, že to robí aj svojim hráčom, hovorí Ján Kozák mladší, bývalý futbalový reprezentant a aktuálny tréner juniorky Slovana Bratislava.

V rozhovore nájdete aj:

  • ako rok po kariére nevedel, čo ďalej;
  • aký tréner je Vladimír Weiss;
  • to, ako hrať, keď máte problémy so spoluhráčmi;
  • to, čo si myslí o súčasnom Slovane a jeho majiteľovi Ivanovi Kmotríkovi st.

Sedíme na káve v bratislavskom Poluse. Práve kávičkovanie počas kariéry sa často dáva za vinu, že športovci po nej majú problémy zaradiť sa do života, pretože nevyužívajú voľný čas a prakticky vedia len hrať futbal. Ako ste svoj čas využívali vy?

Dobrá a ťažká otázka. Zažil som hráčov, ktorí vyštudovali vysoké školy, no aj takých, ktorí si užívali peniaze a potom mali problémy. Je to tak aj v normálnom živote, ľudia majú problémy. Každý to zľahčuje, ale my, čo sme celý život trénovali dvakrát denne a chodili po sústredeniach, vieme, že byť futbalistom nie je také jednoduché. Iní sa chodili zabávať, na chaty, na diskotéky.

V zahraničí športovcom po kariére pomáha aj štát, no je to veľmi náročné. Ja som vyštudoval trénerskú licenciu. Život futbalistu je ťažký, netreba to zľahčovať, je to veľká drina, ale po kariére nasleduje veľká zmena.

Veľa hráčov má veľké obavy z budúcnosti, hlavne pred ukončením kariéry a krátko po nej. Ako to bolo u vás?

Je to ťažké, mal som rok, keď som nevedel, čo ďalej. Ešte som nebol trénerom. Nie je to ľahké a som rád, že som ďalej vo futbale. Futbal je krásny, no človek to pochopí, až keď skončí.

Športový psychológ Peter Kuračka hovorí, že veľkým problémom je, že sa človeku zmení denný režim. Zrazu ho nemá nalinajkovaný.

Súhlasím. Počas kariéry máte tréning, jeden, druhý, cez víkend zápas. Keď potom po kariére nemáte prácu, len sa motáte, kávičkujete, možno idete na dovolenku, ale to vás baví len chvíľu. Človek potrebuje niečo robiť, realizovať sa.

Druhým aspektom je podľa športového psychológa to, že človek príde o pozornosť okolia či médií, môže sa cítiť nedocenený.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie