Denník N

Slovenskí vedci skúmajú, ako využiť rastliny na šetrné čistenie prostredia od ťažkých kovov

Ilustračné foto - Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Problémom v pôde sú nielen ťažké kovy, ale aj rôzne pesticídy, insekticídy či lacné hnojivá. „Chceme vyprodukovať rýchlo, veľa, lacno a nehľadíme na vplyvy na životné prostredie. Lacné riešenia nie sú obyčajne z dlhodobého hľadiska práve ideálne,“ sťažuje si vedec.

Banskou činnosťou alebo hutníctvom sa do pôdy na Slovensku dostalo v minulosti mnoho ťažkých kovov – medzi nimi kadmium, ortuť, meď, či zinok –, ktoré sú pre životné prostredie záťažou.

„Vezmite si napríklad Španiu dolinu, ktorá je známa haldou zo šachty Maximilián. Má niekoľko storočí a stále nie je pokrytá vegetáciou,“ hovorí prírodovedec Marek Vaculík z Katedry fyziológie rastlín Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

Odborník s ďalšími tromi kolegami tvorí excelentný tím, v ktorom skúmajú, ako by sa dali rastliny využiť na šetrné čistenie prostredia od škodlivých látok (odborne fytoremediácia), ktoré poškodzujú ekosystémy a ľudské zdravie.

Existujú aj iné spôsoby, ako k problematike pristúpiť, napríklad chemický, ale ten je technicky aj finančne náročnejší. „Sú aj nápady, že zeminu vyťažíte a niekam ju odveziete. Ale kam?“ pýta sa vedúci tímu Alexander Lux.

Kremík

Slovenskí vedci preto hľadajú ekologickejšie alternatívy a skúmajú, ktoré rastliny sú vhodné na čistenie prostredia od ťažkých kovov. Tiež skúmajú, ako kremík prispieva k odolnosti rastlín a chráni ich pred stresom (sucho, toxické kovy, vírusy, parazity a iné). 

O význame kremíka pre odolnosť rastlín sa Lux dozvedel na opakovaných pobytoch v Japonsku, kde si všimli, že ak do pôdy dodajú dostatočné množstvo spomínaného prvku, tak ryža, ktorú tam pestujú, je silnejšia a lepšie vzdoruje patogénom.

„Postupom času sme od ryže prešli k iným rastlinám a skúmali sme, ako kremík zvyšuje ich suchovzdornosť. Zistili sme, že prvok blahodarne vplýva napríklad na obilninu cirok. Pestuje sa najmä v suchých oblastiach Afriky a Ázie, ale následkom klimatickej zmeny sa s ňou budeme stretávať častejšie aj u nás,“ hovorí Lux. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Teraz najčítanejšie