Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Nerobme si ilúzie, Smer bude robiť zle až do prehratých volieb

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

1. Smer chystá košickú zem pre tajomného investora zo zahraničia 2. Paškovo košické impérium dostalo ďalší úder 3. Súd očistil francúzskeho obchodníka v prípade Berniniho busty

Iniciatíva Slovenskí záhradníci podporuje vzťah ľudí k pôde, záhrade, pestovaniu vlastného ovocia aj zeleninky. Slovenskizahradnici.sk


Správy dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Smer chystá košickú zem pre tajomného investora zo zahraničia

Štát oznámil, že pri Košiciach plánuje obrovský, 900-hektárový priemyselný park. Má stáť na mieste, kde má pozemky farmár František Oravec, známy svojimi peripetiami s agromafiou a so štátnymi úradmi. Sú to pozemky, ktoré Oravec nechcel predať firme blízkej J&T a za ktoré, podľa svojich slov, dostal bitku.

Na návrh ministra hospodárstva Petra Žigu schválila nový park vláda koncom apríla. Od toho istého ministra vychádzajú aj tajomné bubliny, podľa ktorých rokujeme s veľkými investormi (ich mená nesmie prezradiť, lebo by sme ich odplašili), ale musíme o nich bojovať s inými krajinami a splniť ich vysoké nároky.

Princezná na hrášku. Tento vládny zámer je podozrivý najmenej z dvoch dôvodov. Prvý, slabší, súvisí s nekompetentnosťou vlády. Osemnásť kilometrov od Košíc už jeden veľký park je. A okrem kechneckého parku sú v okolí Košíc najmenej ďalšie dve miesta, kde už štát organizoval prípravu stoviek hektárov pozemkov pre prípad, že bude treba nový park. Prečo teda ďalší park, na inom mieste? A prečo až 900 hektárov? To nikto nevysvetlil, ak za vysvetlenie nepovažujeme Žigove tvrdenia, že sami investori majú záujem presne o to jedno miesto a že od nás potrebujú istotu, že lepšiu lokalitu nenájdu. Podľa ministra hospodárstva teda máme veriť, že robíme hostinu pre princeznú na hrášku, ktorá je ešte aj Tajomná a Pyšná.

Bude to Jaguar bez Jaguara. Ak rozprávkam neveríte, existuje aj dospelejšie vysvetlenie toho, čo sa na východe chystá: niečo ako Jaguar v Nitre, ale zatiaľ bez Jaguara. Príprava parku pre Jaguar bola taká špinavá, aká len mohla byť. Vystupovali v nej špekulanti, ktorí prví vedeli, že sa začne vykupovať pôda, aj ľudia, čo svoje pozemky predali a nevzdorovali, ako Oravec na východe. Ten chaos pred Jaguarom vyšiel štát na 600 miliónov eur a konanie pred Európskou komisiou za neprimeranú štátnu pomoc, ale vláda mohla pri všetkých problémoch aspoň mávať menom zvučného investora. V Košiciach si to Smer zjednodušil. Organizuje len prvú časť operácie – pozemkový chaos, špekulantov a obabraných (a zbitých) ľudí. Investorom nakoniec môže byť princezná z rozprávky.

Spálené mosty Smeru. Prípad Oravec ukázal, že aj pri tejto akcii už dávno existujú informovaní špekulanti. Ich prvým biznisom je štátne odškodňovanie (za úrodu, ktorá padne pre prieskumné práce), ale to sú len drobné v porovnaní s tým, čo príde, keď sa naozaj začnú vykupovať pozemky (štát si už dal opečiatkovať predkupné právo). Smer si dal tento komplot schváliť vládou už po tom, čo vražda novinára spustila vlnu odhalení, vrátane

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie