Denník N

Chceli hovoriť o zlom stave onkológie, ministerka Kalavská mala iný program, jej náhradník odišiel predčasne

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Aktualizované 15:43 o reakciu ministerstva. Je to neúcta a sme šokované, že s nami ľudia z ministerstva nechcú diskutovať, hovoria organizácie, ktoré pomáhajú pacientom s rakovinou a často suplujú štát.

Rakovina je druhá najčastejšia príčina úmrtia na Slovensku. Ako jediná krajina v Európskej únii nemáme Národný onkologický plán, ktorý definuje, ako postupovať pri rakovine a ako zlepšovať kvalitu života pacientov aj prevenciu. Posledné dáta o rakovine sú z roku 2010.

S ministerstvom zdravotníctva o tom chceli diskutovať pacientske organizácie na konferencii, na ktorej chceli predstaviť svoje požiadavky na zlepšenie situácie pacientov s rakovinou.

Na konferenciu pozvali ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru), tá však neprišla. Poslala za seba Miroslava Bdžocha, bývalého riaditeľa najväčšej Univerzitnej nemocnice v Bratislave a dnes generálneho riaditeľa sekcie zdravia na ministerstve.

Ten predniesol svoj príspevok a hneď sa chystal opustiť podujatie zorganizované piatimi pacientskymi organizáciami, patria medzi ne Liga proti rakovine, Nie rakovine alebo Amazonky. Bdžoch nepočkal ani na prestávku a hlavne na panelovú diskusiu, kde mal s lekármi a so zástupcami pacientov hovoriť o tom, ako by sa mohla zmeniť liečba a prevencia rakoviny.

Šéf sekcie zdravia: Na odpovede som nedostal mandát

Organizátorky podujatia pochopili, že ak chcú ministerstvu aspoň odovzdať desať požiadaviek, ktoré pripravili, musia Bdžocha zastaviť. Podarilo sa im to na chodbe. „Nemám mandát vyjadrovať sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie