Denník N

Počujete „laurel“ alebo „yanny“? Nahrávka, ktorá sa stala hitom internetu, rozdeľuje ľudí

Ak z takéhoto príkladu existuje nejaké ponaučenie, je to to, že „žijeme v oveľa viac subjektívnom svete – ktorý umožňuje radikálne odlišné interpretácie –, ako si bežne uvedomujeme“, píše psychológ.

Ľudia sa na sociálnych sieťach opäť rozdelili na dve skupiny.

Rozruch tentoraz nespôsobili stožiare, ktoré skáču cez elektrické vedenie, alebo šaty, ktoré ľudia vidia v odlišných farbách, ale zaujal zvukový záznam, ktorý jedni počujú ako yanny (jeni) a druhí ako laurel (lorl).

Nahrávku si môžete vypočuť tu. Ako je možné, že niektorí z vás počujú yanny, keď by som dal ruku do ohňa, že zreteľne počujem laurel?

Od študentky k celebritám

Wired vypátral, že na počiatku internetovej senzácie minulého týždňa bola stredoškolská študentka Katie Hetzelová. Ako súčasť domácej úlohy si v slovníku vocabulary.com vyhľadala slovo laurel, aby spoznala jeho význam. Keď počúvala, ako sa vyslovuje, zistila, že počuje celkom iné slovo, yanny.

Cez sociálne siete sa dilema rýchlo rozšírila, a keď si ju všimli aj celebrity ako Ellen DeGeneres, z hádanky sa stal celosvetový fenomén.

Psychológ Pascal Wallisch z univerzity v New Yorku pre Slate vysvetlil, ako je možné, že tú istú nahrávku počujú ľudia odlišným spôsobom.

Paralely so šatami

Vedec hovorí, že tu existujú isté paralely so známym príkladom so šatami, pri ktorých si časť ľudí myslí, že sú modré a čierne, a zvyšok to, že sú biele a zlaté.

O uvedených šatách publikoval psychológ minulý rok vedeckú štúdiu, a keď sme ho oslovili, odpísal nám, že odlišné vnímanie farby šiat súvisí s tým, že mozog ho aktívne ovplyvňuje podľa minulých skúseností s farbami a osvetlením. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie