Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Opozícia i námestia prehrali, predčasné voľby nebudú

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Parlament si odmietol skrátiť volebné obdobie, zostáva referendum či Kiskova hrozba. 2. SIS vo svojej správe opakovane nevidí najväčšie problémy. 3. Rektor Univerzity Komenského nevidí konšpiračné teórie vo svojej blízkosti. Plus jednou vetou, zaujímavé články, citát, Shooty a MMŠ.

Správy dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Za predčasné voľby hlasovalo len 57 poslancov

Predčasné voľby nebudú. Tušili sme to už dávnejšie, teraz to svojím hlasovaním potvrdil aj parlament. Za návrh troch opozičných strán, aby sa ľudia dostavili k urnám už 8. septembra, bolo len 57 poslancov a vec tak neprešla ani do druhého čítania.

Opozícii tak zostáva len posledná šanca, ktorou je referendum. To by však pre zbieranie podpisov a zákonné lehoty skrátilo funkčné obdobie len o mesiace. Okrem zásadnej otázky, či by sa k referendu dostavil dostatok voličov, otázky záväznosti takéhoto hlasovania pre poslancov, je tu aj otázka, či je vlastne racionálne vynaložiť na takéto symbolické skrátenie obdobia toľko námahy a peňazí?

Dvojitá prehra. Netreba si nič nahovárať: ide o prehru opozičných strán i tých občanov, ktorí na námestiach v marci a apríli skandovali „Voľby, voľby“. V tom čase, keď bola o dosť väčšia pravdepodobnosť, že túto požiadavku dosiahnu, však námestia, nehovoriac o opozícii, nedokázali na koalíciu vytvoriť dostatočný tlak.

Organizátori protestov síce prvý mesiac svoje požiadavky od demonštrácie k demonštrácii stupňovali, ale nestotožnili sa so všetkým, čo účastníci skandovali. Neskôr, keď Most-Híd koalíciu zachránil, keď kontinuál­ne klesala účasť na protestoch, záujem o politiku i aktivita samotných organizátorov, boli predčasné voľby čoraz väčšou ilúziou.

Opozícia toho za celé tri mesiace od vraždy ukázala len veľmi málo. Vo svojich vyhláseniach síce bola radikálna, ale zväčša bola len vo vleku udalostí, nedokázala nastoľovať nové témy a podľa prieskumov nedokázala osloviť oveľa viac občanov, ako ich oslovovala vo februári. Koalícia sa medzitým stihla skonsolidovať, v parlamente prakticky nič nestratila, a tak hlasovanie o predčasných voľbách dopadlo podľa schémy, ktorá funguje už od volieb 2016: nefašistická opozícia pre svoje návrhy nezíska nikoho iného.

Rozhodne Kiska. Neznamená to, že to bol premárnený čas. Volanie po slušnom Slovensku, a teda ani po slušných reprezentantoch občanov, určite nezapadne prachom, ale ešte to bude nejaký čas trvať.

Zatiaľ sa zdá, že udalosti by mohol urýchliť jedine odchádzajúci/neodchádzajúci prezident Kiska. Do konca roka sa od neho dozvieme, čo myslel svojimi minulotýždňovými zašifrovanými odkazmi. Výskumné agentúry by medzitým mohli zistiť, aký potenciál by mala jeho prípadná strana či strana, ktorú by mohol zaštítiť, a aj to, koho všetkého by takýto subjekt mohol ohroziť.

Až takéto informácie by mohli otriasť skalopevným presvedčením koaličných strán, že je pre ne výhodnejšie udržať doterajší stav. Smerákov by mohla presvedčiť až perspektíva, že prípadná „Kiskova strana“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie