Denník N

Matečnej moc zrodili pochybné reštitúcie. Osvedčila sa Ficovi aj Dankovi

Ministerka Gabriela Matečná si s Robertom Ficom ešte ako premiérom pripíja mliekom. foto – tasr
Ministerka Gabriela Matečná si s Robertom Ficom ešte ako premiérom pripíja mliekom. foto – tasr

Robert Fico ju vytiahol do dôležitej funkcie na Slovenskom pozemkovom fonde. Vďaka jej podpisu sa developeri dostávali cez reštitúcie k lukratívnym pozemkom. Kariéra Gabriely Matečnej už len rástla, Andrej Danko z nej spravil ministerku.

Gabriela Matečná je prvou ministerkou vo vláde Petra Pelleginiho, ktorú sa vo štvrtok pokúsi opozícia v parlamente odvolať. A táto nominantka SNS môže byť prvou členkou vlády, ktorá naruší jednotu koalície v parlamente od volieb v roku 2016.

Opozícia sa domnieva, že sa k nej pridajú koaliční politici ako Lucia Žitňanská (Most-Híd), Marek Maďarič či Ján Podmanický (obaja zo Smeru), lebo pochopili, že by mala Matečná skončiť pre nezvládnutie obrovských problémov. Maďarič hovorí, že si počká na jej argumentáciu. „Mienim sa riadiť svojím rozumom,“ povedal v rozhovore pre Denník N.

Kradnutie pôdy farmárom, fyzické útoky na nich, dotácie pre firmy „grófky“ Ľubice Roškovej zo Smeru či štedrá podpora rybníka oligarchu Alexeja Beljajeva sú hlavnými dôvodmi, pre ktoré opozícia žiada odchod podpredsedníčky vlády a ministerky pôdohospodárstva Matečnej.

Premiér Peter Pellegrini ju zatiaľ podržal, predseda SNS Andrej Danko sa však vyjadril výrazne menej jasne. Pred dvomi týždňami povedal, že v tejto etape nevidí dôvod na jej výmenu.

Odkiaľ vlastne prišla a ako sa prepracovala do vysokej politiky? Aké má krytie a čo má za sebou? Sú jej škandály naozaj na odvolanie?

Mala dohliadnuť na čistotu

Na ministerský post Matečnú vytiahla Slovenská národná strana. Keď s jej menom na jar 2016 prišiel šéf SNS Andrej Danko na koaličné rokovanie o zostavení novej vlády

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protesty farmárov

Teraz najčítanejšie