Denník N

Gynekológ: Interrupcie sa dejú aj nelegálne, pomohla by dostupná antikoncepcia a rozumná sexuálna výchova

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Štatistiky o potratoch môžu byť skreslené nelegálnymi potratmi, hovorí prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky v bratislavskom Ružinove Jozef Záhumenský. Ženy si tablety kúpia na internete.

Jozef Záhumenský vedie kliniku v Ružinove. Roky sa tam nevykonávali interrupcie, pretože si lekári uplatňovali výhradu vo svedomí, zmenilo sa to pred rokom.

Je potrebné meniť zákony o interrupcii? Trend je taký, že ich počet neustále klesá.

Nemám rád slovo interrupcia, lebo to znamená ‚prerušenie‘, čo považujem za príliš eufemistický výraz. Tehotenstvo sa nedá prerušiť a pokračovať v ňom o pár mesiacov neskôr. Preto to treba nazývať umelý potrat alebo ukončenie tehotnosti. Počet ukončení tehotnosti na žiadosť ženy výrazne klesá už od 90. rokov minulého storočia, keď u nás došlo k rozšíreniu spoľahlivých metód antikoncepcie. My sa, samozrejme, veľmi tešíme, ale treba povedať aj B. Obávam sa, že za poklesom umelých potratov je fakt, že sa čiastočne vykonávajú nelegálne a unikajú štatistickému hodnoteniu.

Aj na Slovensku sa robia nelegálne?

Obávam sa, že áno. Na internete je možné kúpiť potratové tabletky aj s návodom na použitie. Tieto tabletky sú na Slovensku registrované, ale neexistuje zákonná norma na ich legálne použitie. My by sme ich legálne zavedenie veľmi privítali, pretože momentálne sa umelý potrat vykonáva iba

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Teraz najčítanejšie