Denník N

Rostas robil zo seba obeť policajnej brutality. Zamlčal, že mal doma pištole a guľovnice

Tibor Eliot Rostas na záberoch z roku 2015, kedy v Moskve oznamoval zámer založiť na Slovensku ďalšie alternatívne médiá.
Tibor Eliot Rostas na záberoch z roku 2015, kedy v Moskve oznamoval zámer založiť na Slovensku ďalšie alternatívne médiá.

Čitatelia dezinformačných médií si prečítali, ako policajti mierili na šéfredaktora Zem a vek samopalmi pre jeho článok o Židoch. V skutočnosti zabezpečovali, aby nebola použitá žiadna z množstva strelných zbraní, ktoré sa u Rostasa nachádzali.

Prípad Tibora Eliota Rostasa, šéfredaktora časopisu Zem a vek, sa pre čitateľov dezinformačných médií stal dôkazom, že Slovensko sa mení na novodobú totalitu.

Polícia u neho koncom februára urobila domovú prehliadku, ktorá súvisela s obvinením Rostasa z hanobenia rasy a šírenia extrémistických materiálov. Spúšťačom akcie bol článok Klin Židov medzi Slovanmi, v ktorom Rostas obviňoval Židov, že sa už celé generácie snažia rozvracať tunajšiu spoločnosť.

Domovej prehliadke asistovali takzvaní kukláči, čo Rostas popisoval ako policajnú brutalitu. Dezinformačné médiá odvtedy šíria príbeh o tom, ako policajti o pol siedmej ráno vpadli do Rostasovho domu, mierili samopalmi na jeho deti, pretože si dovolil vyjadriť nepohodlný názor.

„Ste prenasledovaný za šírenie názorov. Vtrhli k nám do domu, mierili na nás automatickými puškami, terorizovali moje deti,“ opakoval Rostas na videu, z ktorého citovali viaceré weby.

Policajné prezídium teraz poskytlo Denníku N vyjadrenie, ktoré prehliadku u Rostasa opisuje ináč a aj v iných súvislostiach. Asistencia kukláčov pri zásahu bola potrebná preto, že v Rostasovom dome sa nachádzalo množstvo rôznych typov strelných zbraní evidovaných na jeho manželku a tiež traja veľkí psi.

„Manželka obvineného vlastní niekoľko krátkych a dlhých guľových zbraní, konkrétne niekoľko guľovníc, pištolí, revolver a brokovnicu v počte 16 kusov,“ napísalo policajné prezídium.

Harabin: Jedinou zbraňou je pero

Pokiaľ má polícia informácie, že v dome obvineného sú strelné zbrane, je prítomnosť zásahovej jednotky štandardným opatrením. Jej úlohou je chrániť vyšetrovateľov, aby mohli nerušene robiť prehliadku.

Informácie o zbraniach Rostas pred svojimi priaznivcami zamlčal a už niekoľko týždňov šíri verziu o tom, že policajní samopalníci k nemu nabehli pre článok o Židoch.

„Ak dnes takéto teroristické komando vtrhne do našich domovov z absurdných politických a ideologických dôvodov a mieri na vás ostrým strelivom v nábojovej komore, čo bude zajtra,“ pýtal sa v aprílovom čísle časopisu Zem a vek.

Rostasovu verziu o kukláčoch ochotne šírili aj ďalšie weby, v tomto prípade server Napalete.sk, ktorý založil bývalý mečiarovský novinár Pavel Kapusta.

Články s takýmto popisom udalostí mali na Facebooku stovky až tisíce lajkov či zdieľaní. Rostasovu verziu prebral aj sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý zbiera podpisy na prezidentskú kandidatúru. Rostasa sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie