Beljajev čelí pri rybníku hrozbe odobratia dotácie aj hoaxu: Projekt je štandardný, iba moje meno asi nie

Významný podnikateľ Alexej Beljajev odkazuje štátu, že ak mu zoberú už raz pridelenú dotáciu 300-tisíc eur, zapojí právnikov. Vo Važci veria, že rybník priláka turistov.

Alexej Beljajev a jeho rekreačné sídlo vo Važci, pri ktorom chce vybudovať rybník aj za verejné peniaze. Foto N – Tomáš Benedikovič a Daniel Vražda

Ľudia vo Važci Alexeja Beljajeva poznajú. Vraj kto by ho nepoznal. Prispeje na obecné oslavy, niečo dá hasičom, ujde sa aj futbalistom, venuje sa ekologickému poľnohospodárstvu a zamestnáva.

Jeden z najbohatších Slovákov, podnikateľ v strojárstve Beljajev, požiadal štát o dotáciu na vybudovanie rybníka neďaleko svojho rekreačného domu vo Važci, dostal vyše 300-tisíc eur a miestni nie sú proti. Presnejšie, časť dediny hovorí, že Beljajevov rybník je dobrá vec, ktorá pomôže obci, prídu turisti, pomôže to pri povodniach a pri častých požiaroch – teda opakujú argumenty, ktorými dotáciu obhajuje Beljajev a aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS). Druhá časť dediny je len trošku prísnejšia – postaviť rybník za štátne peniaze vraj nie je ideálne, ale Beljajev nie je jediný, a keď to pomôže Važcu, tak čo už.

Zmluvu o vyše 300-tisícovej „štátnej pomoci vidieku“ podpísal agrorezort odvolávanej ministerky Matečnej pred viac ako týždňom. Keď na to upozornila poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová, hovorila o „súkromnom“ rybníku bohatého podnikateľa a začali sa tým zaoberať médiá, ministerka dotáciu pozastavila a dala preveriť všetky ostatné príspevky štátu v tejto skupine, spolu za 6 miliónov eur.

Matečná peniaze Beljajevovi, významnému podnikateľovi s dlhoročnými väzbami na politikov, obhajovala. Prečo dotáciu potom ministerka zastavila a poslala kontrolu?

Čo hovorí Beljajev – využil pri dotácii svoje kontakty na politikov? „Vôbec som to neriešil. Ľudia, ktorí pre mňa pracujú a majú celý projekt na starosti, podali štandardnou cestou projekt a žiadosť,“ vraví podnikateľ. „Ja som o tejto žiadosti iba vedel, pretože mi o nej hovorili, keď sme preberali rozpočet projektu, ktorý prekračuje 600-tisíc. Je to štandardný projekt, štandardná žiadosť, štandardný proces. Iba moje meno asi nie je štandardné,“ vyhlásil.

Solídny človek s inou kalkulačkou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kotleba - kniha od autora tohto textuViac info

Agropodvody na východe

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |