Denník N

Psychologička: Deti sú preťažené z hračiek, niekedy na hru stačí aj pokrčený papier a vedro

Rodičia nakupujú množstvo hračiek a niekedy zabúdajú, že nie je dôležité množstvo hračiek a krúžkov, ale ráta sa čas, ktorý strávia aktívne so svojimi deťmi.

Psychologička Petra Arslan Šinková sa zaoberá príčinami porúch učenia a správania, vedie predškolské zariadenia, píše o rozvoji detských schopností a robí poradenstvo pre rodičov. V rozhovore vysvetľuje, že aj s podnetmi pre dieťa to rodičia môžu prehnať a že občas nerozlišujú medzi tým, čo je pre dieťa dobré a čo je marketing výrobcov hračiek.

Kupujeme deťom príliš veľa zbytočných hračiek?

Ešte mám čerstvo v pamäti video kamarátky z detskej narodeninovej oslavy. Šokovaná mi posielala video, na ktorom zachytila, koľko darčekov dostal jej šesťročný syn. Boli ich desiatky, niektoré z nich sa dokonca opakovali. Žiaľ, je doba, keď sa deťom kupuje veľké množstvo zbytočných hračiek.

Nie sme pod tlakom z rodičov, ktorí sa predbiehajú v tom, ako stimulovať svoje deti pomaly už v brušku, a nakupujú hračky, čo sa predávajú so sloganmi o rozvoji inteligencie či predstavivosti a podobne?

Áno, presne takto to vnímam aj ja. Keď porovnám obdobie spred desiatich rokov a teraz, vnímam prudký nárast ponuky rôznych hračiek, kurzov alebo herničiek, ktoré majú zaistiť rozvoj inteligencie u detí. Na rodičov je tak vyvíjaný tlak, ktorý si možno ani neuvedomujú. Je pre nich náročné rozlíšiť, čo je len marketing a čo je naozaj vhodné v danom období pre ich dieťa. Zároveň chýba miera. Miera množstva hračiek a stimulov. Deti v predškolskom veku sú zaplavované hromadou hračiek a v školskom veku veľkým množstvom krúžkov. A rodičia zabúdajú na to podstatné, že dieťa potrebuje najmä ich – ich čas, pozornosť a lásku. Že nie je dôležité množstvo hračiek a krúžkov, ale ráta sa čas, ktorý rodičia strávia aktívne so svojimi deťmi.

Vy ste zozbierali množstvo nápadov, ako si za pár eur vyrobiť hračky (v obchode stoja desiatky eur) doma z vecí, ktoré sú takmer v každej domácnosti. Myslíte si, že rodičia majú na to čas? Nezvíťazí ich pohodlnosť?

Predtým ako som sa rozhodla napísať knihy, som niekoľko rokov pozorovala deti v škôlkach. Veľa mi dali aj moji synovia. Keď sme pred desiatimi rokmi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Rozhovory

Teraz najčítanejšie