Denník N

Taliansko predstavuje pre Európu väčší problém ako brexit

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Taliansko má novú populistickú vládu, no nechystá sa opustiť Európsku úniu. A to je na celej veci možno najnebezpečnejšie.

Nová vláda, ktorá bude viesť Taliansko a ktorá konečne dostáva hrubé obrysy, je jednou z najčudnejších koalícií, akú si dokážete predstaviť. A tiež veľmi efektívnou kombináciou, ak je vaším cieľom sabotovať Európsku úniu. Hoci predpovede toho, kam toto nebezpečné talianske dobrodružstvo smeruje, sú náročné, výsledkom môže byť pokojne aj horšia situácia, než aká nastane s britským odchodom z Únie.

Jediné riešenie: väčší dlh

Volební partneri – ľavicovo-populistické Hnutie piatich hviezd vedené Luigim Di Maiom a pravicovo-populistická Liga, ktorú riadi Matteo Salvini – predstavujú v mnohých ohľadoch úplné protiklady, ale keď príde na témy ako imigrácia, pohŕdanie doterajšími politikmi a nechuť k Európskej únii, majú si čo povedať. Program, ktorý predstavili minulý týždeň, je pozoruhodne originálny: kombinuje ľavicovú ambíciu obrovských výdavkov s pravicovou ambíciou nízkych daní. To naznačuje len jediné riešenie – obrovský nárast verejného dlhu. Vládnych partnerov nijako neznepokojuje súčasné dlhové zaťaženie, ktoré predstavuje 130 percent hrubého domáceho produktu. A zdá sa, že ich obe inšpirujú úniové pravidlá fiškálnej konsolidácie: nielenže ich program tieto pravidlá porušuje, ony sa z neho priamo vysmievajú.

„Je nevyhnutné premyslieť štruktúru európskych ekonomických opatrení, ktorá je asymetrická a založená na dominancii trhu a na zmenšovaní širších sociálnych a ekonomických dimenzií,“ píše sa v programe. Nová vláda chce, aby EÚ reformovala jednotný trh tovarov, služieb, kapitálu i práce, aby sa vyhla „predsudkom národných záujmov“. Taktiež chce premyslieť imigračnú politiku. A spochybňuje európske dohody o bankovej reforme, ktorú viní za finančný stres, čo pociťujú talianske rodiny a malí podnikatelia. Všetko toto je len miernejšia verzia staršieho nápadu, aby Európska centrálna banka vymazala taliansky dlh vo výške 250 miliárd eur a aby sa hovorilo o zrušení spoločnej meny.

Príliš dôležitý členský štát

Ak sa Taliansku nepodarí nájsť cestu zo súčasného marazmu, je nemožné si predstaviť, že napokon z Európskej únie odíde podobne, ako sa to na budúci rok stane s Veľkou Britániou – a práve to je pre európsky projekt ešte nebezpečnejšie ako brexit. Spojené kráľovstvo sa rozhodlo opustiť spoločenstvo bez nejakého plánu, vzdalo sa vyjednávacej sily, ktorú malo ako členský štát, čím dalo EÚ do ruky väčšiu moc, ktorú Únia aj náležite využíva. Výsledkom je, že európsky hlavný vyjednávač pre brexit Michel Barnier môže vysielať signály, že britský odchod v podstate veľa neznamená: Európska únia podľa neho bude pokračovať, ako by sa nič nestalo.

Ale niečo také v Taliansku fungovať nebude. Táto krajina je s Európskou úniou zviazaná oveľa viac ako ostrovné kráľovstvo. Je súčasťou eurozóny a je jedným z kľúčových členov európskeho projektu. To jej dáva omnoho lepšiu pozíciu na zničenie tohto projektu zvnútra. Na rozdiel od Grécka je Taliansko príliš veľké na to, aby ho bolo možné ignorovať alebo šikanovať, aby sa podriadilo. Má enormné nevyriešené ekonomické a finančné problémy: zhoršený životný štandard, vysokú nezamestnanosť a krehký bankový systém a k tomu všetkému stále rastúci verejný dlh. Ak by sa dostalo do novej ekonomickej či finančnej krízy, škody by sa neobmedzili len na Apeninský polostrov.

A do úvahy treba vziať aj niečo iné: jedným z pretrvávajúcich britských problémov s Európskou úniou bol pocit, že Londýn musí dodržiavať pravidlá, ktoré sa mu nepáčia, až kým sa nezmenia. Taliansko ukázalo niečo iné. (Čítajúc program novej vlády, by ste si nikdy netipli, že v talianskej ústave sa píše o vyrovnanom rozpočte.) Ochota ignorovať záväzky, ktoré považujú koaliční partneri za nespravodlivé, len zvyšuje potenciál Talianska stať sa spúšťačom katastrofy.

Všade samý populista, v Taliansku zvlášť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie