Denník N

Nové knihy

Debutová zbierka poviedok slovenského autora a dvojjazyčné vydanie básní Andreja Belého tvorí dnešnú ponuku nových knižných titulov.

Radovan Potočár: Nádych
KK Bagala

Nadýchnuť sa, zadržať dych a ponoriť sa… Mladí hrdinovia debutovej zbierky poviedok Radovana Potočára sa strácajú, aby sa vzápätí zjavili kdesi inde. Minulosť i prítomnosť sú ohybnejšie, než by sa mohlo zdať. Postavy splývajú alebo sa ostro vymedzujú jedna voči druhej. Čo hľadáme? A čo sme ochotní obetovať? Otázok pribúda, odpovede sú čoraz hmlistejšie.

Andrej Belyj: Večné volanie
Petrus

Andrej Belyj je známy slovenskému čitateľovi predovšetkým ako prozaik a hlavne ako autor kultového románu Peterburg, ktorý Petrus vydal v roku 2003. Menej Belého na Slovensku poznáme ako básnika, hoci je autorom ôsmich zbierok a zohral významnú úlohu v dejinách ruského i svetového literárneho symbolizmu i poézie. Po pätnástich rokoch sa teda k Belému vydavateľstvo vracia opäť a vydáva reprezentatívny výber z jeho poézie. Kniha vychádza bilingválne. Týmto počinom chce zároveň pripomenúť aj autora projektu, nedávno zosnulého básnika a prekladateľa Juraja Andričíka, ktorý sa Belého tvorbe venoval v posledných rokoch a okrem výberu básní a prekladu pripravil aj kalendárium a napísal doslov. Knihu vhodne dopĺňajú „symbolistické“ ilustrácie Pavla Vilikovského.

Teraz najčítanejšie