Múzeum dizajnu: Nech žiarivo nám horské slnko svieti

Príbeh slovenských domácich kombinovaných žiaričov – horských sĺnk sa začal v Starej Turej v roku 1959.
Základy strojárskej výroby v Starej Turej položil v roku 1935 český priemyselník František Michera. Vo východnej Európe bolo päť závodov firmy Bratři Micherové (Bratislava, Stará Turá, Praha, Sofia, Bukurešť), ktoré sa primárne venovali výrobe vodomerov a postupne rozšírili svoju produkciu o zbrojársku výrobu a o výrobu zdravotníckej techniky.
Po 2. svetovej vojne boli všetky Micherove závody v Československu znárodnené a celá výroba sa postupne koncentrovala do Starej Turej, kde v roku 1950 vznikol národný podnik Presná mechanika, skrátene Prema.

Legendárne rádio navrhol talentovaný mladík
Prvé slnko
Prvý domáci kombinovaný žiarič – horské slnko, začali v podniku Prema Stará Turá vyvíjať v roku 1956. Masívny, ale skladný celokovový prístroj, lakovaný kladivkovou farbou v rôznych odtieňoch, dostal meno Premalux.
Celkové tvarové riešenie Premaluxu je originálne, no rozmerné držadlo si konštruktéri požičali z rádioprijímača Tesla Minor. Po stlačení kovového tlačidla sa výrobok rozloží na dve časti.
Spodná časť plní funkciu podstavca a vo vrchnej časti sa pred vami rozbalia dve infračervené, teplo sálajúce trubice, medzi ktorými tróni priehľadná výbojka produkujúca „slnečné“ ultrafialové žiarenie. Autor dizajnu Premaluxu nie je známy, pravdepodobne išlo o návrh kolektívu konštruktérov z Premy.

Dvaja dizajnéri – jedno slnko
Pracovník výtvarného oddelenia Prema Stará Turá Jozef Havlík sa zapojil až do tvarového riešenia druhého horského slnka, ktorého názov zohľadňoval kompaktné rozmery výrobku.
Začiatkom 60. rokov bol k navrhovaniu Mikroluxu prizvaný aj skúsený dizajnér Zdeněk Kovář. Obaja dizajnéri sa poznali ešte z Uherského Hradišťa, kde Havlík v rokoch 1952 – 1956 navštevoval Strednú umeleckopriemyselnú školu, na ktorej Kovář pedagogicky pôsobil.

Slávna slovenská lampa má anglický pôvod
Nevieme s istotou určiť