Denník N

Pán Sulík, vzniká vám konkurencia, pokúste sa o férovú súťaž (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Goda a Korda vyberajú udalosť, prešľap i podcenený moment uplynulého týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Starobné dôchodky sú vážna téma. Niet pochýb. Ich výška, financovanie, druhý, tretí pilier, udržateľnosť, výška odvodov, miera náhrady… Ale politici idú riešiť strop veku odchodu do dôchodku a predbiehajú sa, kto bude milší a lepší. Najnovšie to má byť 64 rokov u mužov. Ľudskú tvár ponúkajú politici pri návrhu, ktorý sa týka rokov 2030 – 2033 a ľudí narodených od roku 1966 alebo 1969 (záleží na variante prognózy predlžovania strednej dĺžky života). Pri 65 rokoch by sa to týkalo narodených v roku 1972 alebo 1977 s odchodom do dôchodku v roku 2037 alebo 2042. Teda návrhy, ktoré dnešným štyridsiatnikom či päťdesiatnikom garantujú čosi v pomerne vzdialenej a hlavne neznámej budúcnosti. Teda záväzok, ktorý sa súčasných politikov už nebude týkať. A to je nezodpovedné.

Prešľap týždňa

Daň z neživotného poistenia namiesto odvodu. Vraj zjednodušenie. Otázka znie, prečo je potrebné už raz zdanené peniaze zdaniť opäť. Prečo má 80 miliónov z peňazí poistencov plynúť do štátneho rozpočtu a nie účelovo na krytie pohrôm, úrazov, katastrof? Lebo medveď.

Podcenená udalosť

Parlament odvolával ministerku Matečnú. A odznelo teda kadečo. Ešteže sa v sobotu ženil princ – dajakú rozprávku pre dospelých už naozaj potrebujeme.

 

Ján Štrasser, spisovateľ

Podcenená udalosť

Vláda ide do parlamentu s návrhom na jednorazový štátny sviatok (to čo je?) 30. október 2018, keď bola prijatá Martinská deklarácia. Vláda týmto návrhom totálne antihistoricky potvrdzuje, že Československú republiku založili Česi a Slováci o dva dni povedali, že sa pridávajú. Ale skutočný dátum založenia Československej republiky – 28. október 1918 – nie je na Slovensku štátnym sviatkom. To sú tie paradoxy, povedal by klasik. Pre túto vládu by bolo adekvátnejšie, keby 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Udalosti týždňa

Teraz najčítanejšie