Íri v referende hlasovali za povolenie potratov, v jeho prospech boli mestá aj vidiek

Po 35 rokoch zrušia 8. dodatok ústavy, čím vytvoria priestor na legalizáciu potratov. Írska vláda plánuje, že ženám umožní prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa bez obmedzení.

Oslavy ľudí, ktorí sa radujú z legalizácie potratov v Írsku. Foto – AP

Íri si v piatkovom referende odhlasovali odstránenie 8. dodatku ústavy, čo vláde umožní, aby v krajine zlegalizovala potrat.

Za hlasovalo 66,4 percenta írskych voličov, proti bolo 33,6 percenta.

„Čo dnes vidíme, je vyvrcholením tichej revolúcie, ktorá sa odohráva v Írsku za ostatných desať či dvadsať rokov,“ povedal podľa The Irish Times írsky premiér Leo Varadkar.

Premiér dodal: „Sto rokov odvtedy, čo ženy dostali právo voliť, sme dnes ako národ prehovorili. A povedali sme, že dôverujeme ženám a rešpektujeme ženy a ich rozhodnutia. Pre mňa je toto deň, keď sme povedali ‚Nikdy viac‘.“

Minister zdravotníctva Simon Harris povedal, že vláda dá podnet na vypracovanie zákona v utorok. Počas leta by ho mohli spracovať a na jeseň poslať do parlamentu.

Zákonodarca Rónán Mullen, ktorý je proti potratom, sa vyjadril, že s odstránením 8. dodatku Írsko „stratilo niečo krásne“. „Veľa nenarodených detí príde v budúcnosti o život. To sa stane, keď sa zlegalizuje potrat,“ dodal.

Čo plánujú

Súčasný stav umožňuje, aby šli Írky na potrat iba v prípadoch, že je ich život v ohrození, čo však výsledok referenda zmení. Írska vláda plánuje, že ženám umožní prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa bez obmedzení.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |