Denník N

Tribúna neodpúšťa. Brankár Liverpoolu Karius už čelí vyhrážkam smrti

Foto - tasr/ap
Foto – tasr/ap

Fanúšikovia si viac pamätajú zlyhania brankárov ako úspechy, brankárskou pozíciou sa inšpiroval aj Albert Camus.   

Duel proti Realu Madrid bol pre 24-ročného Nemca Lorisa Kariusa najväčším zápasom v kariére, ale bude sa snažiť naň čo najskôr zabudnúť.

Najskôr pri rozohrávke vyhodil loptu rovno na nohu útočníka Realu Karima Benzemu, ktorý dal prvý gól, a zlyhal aj pri poslednom treťom góle Garetha Balea, keď sa mu lopta po prudkej strele Walesana z diaľky odrazila do siete.

S druhým gólom Balea po krásnych nožničkách zase reálne nemohol nič spraviť a po konci zápasu Karius už len plakal. Fanúšikom Liverpoolu sa išiel ospravedlniť, ale rana z finále Ligy majstrov sa môže uňho prejavovať ešte dlho.

Najmä ak mu zaváhania budú fanúšikovia stále pripomínať, čo sa aj deje. Liverpoolska polícia informovala, že zaznamenala vyhrážky smrti a berie ich veľmi vážne.

Keď pred trinástimi rokmi Liverpool vyhral finále Ligy majstrov, najväčším hrdinom bol práve brankár Jerzy Dudek z Poľska. Dudek nikdy nepatril k svetovej špičke, za jeho výkony a časté kiksy v drese Liverpoolu ho kritizovali.

Proti AC Miláno však vychytal niekoľko gólových šancí a dvojitý zákrok proti Ukrajincovi Andrijovi Ševčenkovi pri zakončení z päťky patrí k najikonickejším momentom novodobej histórie Ligy majstrov, podobne ako volej Zinedina Zidaneho proti Bayeru Leverkusen.

Dudek potom žiaril v penaltovom rozstrele a fanúšikovia si ho doteraz pamätajú ako jedného z najväčších hrdinov finále z Istanbulu.

Karius si však získal nálepku muža, ktorý im finále prehral – aj keď trochu nespravodlivo, lebo Real Madrid po vystriedaní zraneného Mohameda Salaha zápas väčšinou kontroloval. Chyby, akých sa pri dvoch inkasovaných góloch dopustil, sa však na vrcholovej úrovni nemôžu stávať.

Kariusovo nešťastie iba potvrdilo, aké je vo futbale ťažké byť brankárom. Fanúšikov môžu buď potešiť, alebo nahnevať – neexistuje nič v strede. Keď brankár spraví chybu, už sa nemá kam schovať.

Brankár ako existencialistický hrdina

Brankárom bol aj slávny spisovateľ Albert Camus. Hovorilo sa o ňom, že chytal za francúzsku reprezentáciu, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie