Denník N

Ako Kórea na MS 2002 prešla cez Taliansko. Jeden z najväčších škandálov v dejinách futbalových majstrovstiev

Angelo Di Livio diskutuje s rozhodcom Byronom Morenom (vľavo) po tom, čo ukázal Francescovi Tottimu červenú kartu, vpravo ich sleduje Christian Vieri. Foto - archív tasr/ap
Angelo Di Livio diskutuje s rozhodcom Byronom Morenom (vľavo) po tom, čo ukázal Francescovi Tottimu červenú kartu, vpravo ich sleduje Christian Vieri. Foto – archív tasr/ap

Južná Kórea na domácom šampionáte skončila štvrtá, jej úspech však sprevádzal škandál, v ktorom zohral smutnú úlohu rozhodca Byron Moreno.

Tento príbeh sa začína inde a s inými hrdinami. Sme v Anglicku, píše sa rok 1966 a na majstrovstvách sveta hrá Severná Kórea.

Kedysi som si z knižnice požičal a prečítal všetky knihy, ktoré o majstrovstvách sveta v štvorročných intervaloch vychádzali. V tej z majstrovstiev sveta v roku 1966 sa píše aj toto: hráči voľný čas trávili spevom revolučných piesní.

Zrejme im to pomáhalo, pretože futbalisti, ktorých mená si nikto nezapamätal a už ich nikdy ani nevidel, vyhrávali vo štvrťfinále nad Portugalskom po dvadsiatich piatich minútach 3:0. Potom prišiel Eusébio, dal štyri góly, Portugalci vyhrali 5:3 a nakoniec získali bronzové medaily.

Oba tímy sa na majstrovstvách sveta stretli aj v roku 2010. Severokórejčania prehrali 0:7. Povráva sa, že ani týchto hráčov už nikto nikdy nevidel.

Národná trauma – prehra so Severnou Kóreou

Okrem iného však Severokórejčania v roku 1966 dokázali toto: v základnej skupine vyhrali nad Talianmi. Jediný gól dal Park Du-ik, ktorý zrejme usúdil, že tým dosiahol všetko čo mohol, futbal nechal futbalom a stal sa učiteľom telocviku.

Taliani hanebne vypadli – vypadnutie v skupine sa za iné ako hanebné ani nedalo považovať – a išli domov. Aby sa vyhli nahnevaným fanúšikom, lietadlo s hráčmi pristálo v inom čase a inde ako malo. Vlastne pristálo uprostred noci. Nepomohlo to: na prílet čakalo niekoľko stoviek fanúšikov, ktorí hráčov zahádzali paradajkami.

Prehra so Severnou Kóreou sa zapísala do histórie, stala sa národnou futbalovou traumou a keď sa Taliani mali v roku 2002 vo štvrťfinále majstrovstiev stretnúť s Južnou Kóreou, nedalo sa jej vyhnúť.

Nezáležalo na tom, koľko rokov uplynulo, ani na tom, že Južná Kórea nie je Severná. Kórea ako Kórea. Nastal čas ukázať, že to celé bol len akýsi tragický omyl, chyba veľkého talianskeho mužstva.

Varovanie: nie je to veselý príbeh.

Tréner, ktorý si to príliš užíval

V roku 2002 mali Taliani vynikajúce mužstvo.

Alessandro Del Piero, Christian Vieri a Francesco Totti boli na vrchole, v obrane trónili Fabio Cannavaro a Alessandro Nesta, v tom čase možno aj dvaja najlepší obrancovia na svete. Dopĺňal ich Paolo Maldini, hrajúca legenda a chodiaca encyklopédia, a vzadu to všetko istil Gianluigi Buffon, práve vtedy najdrahší brankár na svete. O mnoho mnoho rokov neskôr, v roku 2018, keď v reprezentácii skončil, o ňom hovorili ako o jednom z najlepších brankárov histórie.

Pravda, na papieri boli Taliani skvelí, ale v realite neočarili. Vyhrali nad Ekvádorom, ale to sa považovalo za samozrejmosť, prehrali s Chorvátskom a remizovali s Mexikom. Sotva oslnivé, lenže takí sú Taliani. Sotva oslnia a vidíte – majú štyri tituly majstrov sveta.

Južná Kórea na tom bola úplne inak.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História MS vo futbale

MS vo futbale

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie