Denník N

Keď odmietla kolegu, začal ju šikanovať. V práci sa jej zastali, no ona aj tak cítila obrovské poníženie

Ilustračné foto – Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

Keď jej po pár mesiacoch povedal, že sa s priateľkou rozišiel kvôli nej, zostala Ivana v šoku. Povedala si, že ho to snáď prejde, ale neprešlo.

Ivana pôsobí ako sebavedomá žena, ktorú len tak niečo nezaskočí. Darí sa jej v náročnej práci, má dobré rodinné zázemie, veľa plánov. Jednoducho, žena v kariérne a osobne najlepších rokoch.

Pred pár rokmi by ste však stretli úplne inú Ivanu. Roztrasenú, uplakanú, neistú. „Boli aj dni, čo som ani nevyšla z bytu. Mala som pocit, že aj keď len pôjdem vyniesť smeti a stretnem suseda vo výťahu, bude pozerať na mňa s úškrnom na tvári. Stále som chodila so sklonenou tvárou, keď som zazrela niekoho známeho, schovala by som sa aj do myšej dierky, len aby sme sa nestretli a on sa ma neopýtal: čo nové, ako sa mi vodí, ako sa mám,“ rozpráva.

Ivana sa stala obeťou šikany zo strany ohrdnutého kolegu. Na jej žiadosť  uvádzame len jej prvé meno, k dispozícii na preštudovanie nám dala aj záznamy písomnej a mailovej komunikácie, ktoré s ňou viedlo personálne oddelenie veľkej firmy, kde pracovala.

Ivana zvažovala aj riešenie súdnou cestou, hovorila o tom aj s právnikom, ale napokon si to rozmyslela. „Nemala som na to silu, nechcela som sa v tom rýpať.“

Snažili sme sa osloviť aj jej bývalého kolegu, odmietol sa však s nami baviť, s tým, že to bolo dávno a on si to už nepamätá.

Drinky a žartíky

Ivana prišla do firmy z konkurencie a sprevádzali ju chýry, že je špička. Prišla do už rozbehnutého tímu, ale rýchlo zapadla. Bola spoločenská, priateľská, vedela s ľuďmi komunikovať a získať si ich.

Vo firme sa presadzovala filozofia, aby sa ľudia stretávali aj mimo práce, mala silný sociálny program, zamestnanci chodili spolu hrávať loptové hry, organizovali sa rozličné teambuildingové aktivity.

Ivana sa spriatelila s jedným z kolegov. Bol na rovnakej pozícii ako ona, obaja pracovne veľa cestovali, neraz sa stalo, že sa spolu odviezli na letisko, dali si drink v letiskovom bare a každý pokračoval do svojej destinácie. „Brala som ho ako kamaráta. Dobre sa mi s ním spolupracovalo, bol zábavný. Obaja sme vtedy mali vzťah, on dosť vážny, už dlhšie žil s jednou slečnou a veľmi pekne o nej rozprával. Raz som mu dokonca, práve na letisku, pomáhala vyberať nejakú brošňu na jej narodeniny,“ opisuje Ivana.

Keď jej po pár mesiacoch povedal, že sa s priateľkou rozišiel kvôli nej, zostala Ivana v šoku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Životy žien

Teraz najčítanejšie