Denník N

Newsfilter: Kandidátom na prezidenta hrozí, že sa vzájomne vykynožia

Zuzana Čaputová ohlasuje kandidatúru. Foto – TASR
Zuzana Čaputová ohlasuje kandidatúru. Foto – TASR

1. Do súboja o prezidentské kreslo sa zapojila Zuzana Čaputová. 2. Vláda naleje do Univerzitnej nemocnice Bratislava 30 miliónov. 3. Premiér Pellegrini opäť bojuje s mimovládkami. Plus jednou vetou, zaujímavé články, citát, FB status, Shooty a MMŠ.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Správy dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Pestrý kotol kandidátov

Dva týždne po tom, čo Andrej Kiska oznámil, že sa už nebude uchádzať o post prezidenta, ohlásila svoju kandidatúru právnička, aktivistka a podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová. Pridala sa tak k spoluzakladateľovi SaS Robertovi Mistríkovi, ktorý kandidatúru ohlásil bezprostredne po Kiskovom vystúpení.

Čaputová tvrdí, že chce na Slovensko vrátiť dôveru v spravodlivosť, že nechce byť len bilbordom svojej strany a že keby sa na sto percent nechcela stať prezidentkou, do súboja by nešla. O podpore už rokovala so Spolu a osloviť chce aj ďalšie subjekty okrem Smeru, SNS a kotlebovcov.

Vzájomná eliminácia. Kiskovo rozhodnutie opätovne nekandidovať síce viacerých opozičných politikov skôr sklamalo, ako potešilo, otvorilo však priestor ďalším ľuďom. Svojich kandidátov zvažujú postaviť aj OĽaNO, KDH, Sme rodina, Most a zrejme aj ďalšie strany. Podpisy zbierajú aj Štefan Harabin a Eduard Chmelár.

Takýto Ein Kessel Buntes sľubuje zaujímavý súboj s nepredvídateľným vývojom.

Predstava SaS, ktorá pred dvomi týždňami hovorila o jednom opozičnom kandidátovi – nech už jej to veríme alebo nie –, zjavne nepadla na úrodnú pôdu a každá strana pôjde do prvého kola s tým, že možno motyka vystrelí a do finále prejde práve jej kandidát.

Veď ako sa ukázalo už v predchádzajúcich voľbách, podpora jednotlivých strán nemusí nutne korešpondovať s podporou ich kandidátov. A ukázalo sa tiež, že kandidáti z rovnakého tábora si uberajú hlasy navzájom, čo môže mať fatálne následky ako v roku 2004.

Najprv strana, potom kandidatúra. Samozrejme, každá strana má priam povinnosť ukázať, že vo svojich radoch nájde človeka, ktorý si na najvyššiu funkciu trúfa. (Ako trápne vyzerá, keď nikoho nemá, predviedol v minulosti najsilnejší Smer.)

Zvlášť to platí pre nové strany ako Progresívne Slovensko, ktoré nutne potrebuje získať čo najväčšiu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie