Denník N

Ani parkovanie v tieni nemusí zabrániť prehriatiu či smrti dieťaťa

Dieťa v aute. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak je vonku 37 stupňov, tak telesnú teplotu 40 stupňov a viac, ktorá dieťa vážne ohrozuje, môže organizmus dosiahnuť v prípade, že je hodinu v aute na priamom slnku alebo necelé dve hodiny v aute, ktoré je v tieni.

Aktualizované 11. júna 2018

Dnes zomrelo pred nemocnicou v Trstenej v rozhorúčenom aute 2,5-ročné dieťa. Keď sa matka vrátila k autu, jej dieťa už bolo v bezvedomí. Lekári mu podľa portálu tvnoviny.sk namerali telesnú teplotu 40,6 stupňa.

Pred tromi rokmi otriasol Slovenskom prípad úmrtia dvojročného dieťaťa, ktoré podľahlo následkom prehriatia organizmu po tom, čo ho otec na niekoľko hodín zabudol v rozhorúčenom aute.

Toho dňa vystúpila teplota v Nitre, kde k nešťastiu došlo, na 37 stupňov.

K podobnému prípadu došlo tento týždeň v Brne, hoci so šťastným koncom. Náhodný okoloidúci bol natoľko duchaprítomný, že zavolal na linku mestskej polície, aby z auta zaparkovaného pred obchodným domom vyslobodili trojročné dieťa.

Teplota v tieni sa vtedy šplhala k 30 stupňom.

Rodičia boli preč iba dvadsať minút a k autu sa vrátili s privolanou sanitkou. Taký krátky čas stačil na to, aby sa organizmus dievčaťa začal prehrievať. Keď ho strážnici vyslobodzovali, malo už zvesenú hlavu, ťažko dýchalo a nereagovalo na hlasné údery obuškom do skla.

Bezpečné nie je ani parkovanie v tieni

Podľa štúdie, ktorá vyšla minulý týždeň v časopise Temperature, však nie je bezpečné ani parkovanie v tieni. „Niektorí ľudia si možno myslia, že parkovanie v tieni je v poriadku. Je to určite lepšie, ale nezabráni to smrti alebo poškodeniu organizmu v dôsledku prehriatia či úpalu,“ povedala hlavná autorka štúdie Jennifer Vanosová z Kalifornskej univerzity v San Diegu. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie