Denník N

Výber ústavných sudcov: ostane príležitosť nevyužitá?

Pred verejným zasadnutím pléna Ústavného súdu. Foto – TASR
Pred verejným zasadnutím pléna Ústavného súdu. Foto – TASR

To, že politici nedokážu nájsť dohodu na kvalitných kandidátoch na sudcov, možno vypovedá o ich mentálnom rozpoložení, ale nie je to dôvod na zlé kompromisy pri tvorbe zákonov.

Autor je advokát, externý doktorand Katedry ústavného práva Právnickej Fakulty UK v Bratislave

So záujmom som si preštudoval dlhoočakávaný vládny návrh ústavného zákona, ktorého ambíciou má byť skvalitnenie procesu výberu ústavných sudcov. Vlastné očakávania som mal nastavené primerane situácii. Keďže aktuálnej ústavno-politickej debate dominujú také závažné témy ako ústavné zakotvenie maximálneho dôchodkového veku či minimálnej mzdy, predpokladal som, že na nepodstatný detail, akým je kvalita Ústavného súdu, nebude dostatok vôle ani kapacity.

No predložený návrh aj takto nízko nastavené očakávania bezpečne podliezol. Pokiaľ by mal prejsť v predloženom znení, bol by nevyužitou príležitosťou, ktorá na aktuálne problémy s kvalitou Ústavného súdu reaguje iba minimálne alebo nereaguje vôbec.

Zvýšenie kvóra

Ako malý krok vpred hodnotím zvýšenie kvóra potrebného na zvolenie kandidáta na ústavného sudcu na 76 hlasov. Tých 39 hlasov, ktoré na zvolenie kandidáta postačujú dnes, je s ohľadom na právomoci a postavenie Ústavného súdu neprimerane málo. Benátska komisia pritom jednoznačne odporučila „ústavnú“ väčšinu 90 hlasov, pričom tak urobila v tom istom stanovisku, na ktoré sa predkladatelia dnešného návrhu tak radi odvolávali, keď išlo o povinnosť prezidenta vybrať si polovicu z kandidátov navrhnutých parlamentom. Preto by bolo dobré, ak by sa konzistentne tohto stanoviska pridŕžali aj dnes v otázke kvóra.

To, že aktuálna politická reprezentácia nie je dnes schopná nájsť dohodu na kandidátoch, môže čo-to napovedať o jej pohnútkach a mentálnom rozpoložení, ale nie je to dostatočný dôvod na kvalitatívne kompromisy pri tvorbe ústavných noriem, ktoré túto politickú reprezentáciu prežijú o niekoľko desaťročí.

Vyššie kvórum v tomto prípade znamená tak vyššiu legitimitu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľba ústavných sudcov

Komentáre

Teraz najčítanejšie