Denník N

Riaditeľ RTVS Rezník: Nie som zo situácie u nás šťastný, musím strpieť, čo sa na mňa valí

Jaroslav Rezník. Foto N – Vladimír Šimíček
Jaroslav Rezník. Foto N – Vladimír Šimíček

Keď sedíte v aute, máte zelenú a niekto vám vbehne do cesty, je predpoklad, že sa nesprávate ako vo francúzskych salónoch, hovorí o výrokoch manažmentu RTVS voči časti redakcie generálny riaditeľ telerozhlasu Jaroslav Rezník.

Jaroslav Rezník (51) je generálnym riaditeľom RTVS. V rozhovore odpovedá na otázky:

  • o kríze v redakcii spravodajstva a vzbure redaktorov,
  • o tom, ako má vyzerať verejnoprávna žurnalistika,
  • o tom, či v RTVS prevládajú liberálne a prozápadné názory,
  • o hovorcoch vo vedení spravodajstva a výrokoch svojich manažérov,
  • ale aj o zmluve s otcom, ktorú uzavrel ešte v TASR.

Prečítam vám titulky zopár článkov: „Štát zatiahol 10-miliónovú sankciu za projekt, je za ním firma blízka Brhelovcom“, „Falošný rytiersky rád rozdáva na Slovensku tituly, ocenil aj Kaliňáka“, „Ako firma po Vadalovom príchode začala podvádzať“. Tušíte, čo majú tieto texty spoločné?

Nie.

Boli citované inými médiami, kriticky rozobrali podnikanie či aktivity ľudí blízkych vládnej moci – a ich autorkou je novinárka Laura Kellöová, ktorá v RTVS pre nezáujem vedenia skončila začiatkom roka. Nie je vám ľúto, že témy, ktoré majú ohlas, robí v Aktualitách?

RTVS má vyše 1400 interných zamestnancov. Neviem, či je možné hovoriť o tom, či mi je, alebo nie je niečo ľúto vo vzťahu k jednotlivým zamestnancom, alebo bývalým zamestnancom. Ale tak ako som povedal v prípade iných ľudí, ktorí v uplynulých mesiacoch z RTVS odišli: s nikým sme sa nelúčili tak, že by sme búchali dverami. Aspoň nie z našej strany.

Máte pocit, že ste dostatočne vysvetlili nepredĺženie zmlúv štyrom redaktorom televízneho spravodajstva, Kristiánovi Čekovskému, Matúšovi Baňovičovi, Matúšovi Dávidovi či Jane Masárovej, ktorí pracovali na externé zmluvy a zároveň podpísali otvorený list o nepriateľskej atmosfére v redakcii?

Myslím si, že áno. Išlo o klasické obchodné vzťahy a obchodný vzťah je postavený na iných princípoch, ako je vzťah pracovnoprávny. Napriek tomu, čo všetko sa znieslo na RTVS a špeciálne na moju hlavu, som bol vždy zdržanlivý pri tom, aby som kohokoľvek individuálne hodnotil, pretože by to bolo prenášané na celú firmu. A ja tu nie som na to, aby som hodnotil jednotlivé prípady, ale som tu na to, aby som vytváral také podmienky, aby sa RTVS posúvala dopredu. Prináša to aj takéto situácie, aj keď je zrejmé, že ma to neteší.

Prečo museli odísť?

Lebo sme im nepredĺžili obchodný vzťah.

Technicky to, samozrejme, chápem. Zaujímajú ma dôvody.

Môžem sa vracať, či realita zodpovedá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

RTVS za Rezníka

Slovensko

Teraz najčítanejšie