Denník N

Je skvelé, že žije, ale… ukrajinská tajná služba šírením fake news o smrti novinára rozohrala nebezpečnú hru

Arkadij Babčenko na tlačovej konferencii SBU. Foto - AP
Arkadij Babčenko na tlačovej konferencii SBU. Foto – AP

Ukrajinskí aj zahraniční novinári kritizujú extrémny postup SBU, ktorá zinscenovala vraždu ruského novinára Arkadija Babčenka. „Môže to ohroziť dôveru verejnosti voči novinárom,“ hovorí Výbor na ochranu novinárov.

Reportérka nemeckého týždenníka Spiegel, redaktor španielskeho denníka El País a jeho rakúska kolegyňa z Die Presse – všetci po prvých minútach tlačovky ukrajinskej tajnej služby SBU reagovali rovnako.

Po krátkom šoku, že sa s domácimi a mnohými svetovými médiami stali nástrojom operácie ukrajinskej tajnej služby, chytili do rúk mobily a ťukali do nich rovnakú správu svojim editorom: „Všetko je inak. Arkadij Babčenko je živý, SBU jeho smrť zinscenovala.“

Informácia, že známy ruský novinár a kritik Putinovho režimu je mŕtvy a zastrelili ho pred jeho bytom v Kyjeve, v utorok večer otriasla nielen ukrajinskými, ale aj mnohými zahraničnými novinármi, ktorí ho dobre poznali. Babčenko, ktorý slúžil ako vojak v rusko-čečenských vojnách a potom sa stal vojnovým reportérom, bol známou postavou v ruských opozičných kruhoch. Z Ruska odišiel pre obavu o svoj život.

Pred dom, kde býval Babčenko, nosili ľudia kvety. Na Majdane sa hneď na druhý deň večer chystalo smútočné zhromaždenie. Po tom, ako sa Arkadij Babčenko „tretíkrát narodil“ a objavil s úsmevom na tlačovej konferencii SBU s tým, že jeho fingovaná smrť bola súčasťou operácie SBU, smútočnú akciu hneď zrušili.

Je skvelé, že žije, ale…

„Na jednej strane sa nám uľavilo, že Arkidij je nažive. To, čo sa okolo jeho zinscenovanej smrti stalo, však vyvoláva mnoho otázok,“ povedala Denníku N Kaťa Gorčinská, šéfredaktorka nezávislej ukrajinskej televízie Hromadske, ktorá vznikla po revolúcii na Majdane s cieľom vysielať kvalitné spravodajstvo bez vplyvu oligarchov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie