Denník N

Každý vie, že pobyt vonku deťom prospieva, ale má to aj zdravotné účinky, o ktorých ste netušili

Foto - Flickr.com/Rain0975
Foto – Flickr.com/Rain0975

Aj pravidelné zastavenie sa v parku cestou zo školy či krátka prechádzka môžu zásadne ovplyvniť život dieťaťa, hlavne ak trávi hodiny s mobilom či pred televízorom.

Píše Collin O’Mara, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Ako sa oteplilo a dni sú čoraz dlhšie, mnohí rodičia sa tešia, že strávia viac hodnotného času so svojimi rodinami. Začať môžete tým, že deti vezmete von.

Ako otec šesťročného a desaťmesačného dieťaťa neraz premýšľam, ako môžeme svojimi skúsenosťami prispieť k tomu, aby naplnili svoj potenciál. Zároveň som však riaditeľom Národnej federácie na ochranu prírody, a tak ma zaujíma aj to, kde deti strávia svoj voľný čas a aký vplyv to bude mať na ich život.

Priemerné americké dieťa denne strávi päť až osem hodín pred obrazovkou televízie, počítača, tabletu či telefónu, často na úkor neorganizovanej hry v prírode. Dobrá správa je, že tento trend sa dá zvrátiť oveľa ľahšie, než si myslíte. Párminútový pobyt vonku sa dá vtesnať aj do najnabitejšieho rozvrhu. Za tú námahu to stojí – výhod je omnoho viac, nejde len o chvíľu strávenú na čerstvom vzduchu.

Dni, keď deti hodiny šantili v parkoch, stavali pevnosti, brodili sa potokmi a lozili po stromoch, nahradili videohry, sledovanie televízie a organizované aktivity v krúžkoch alebo športových kluboch.

Zeleň sme vymenili za obrazovky a to vplýva aj na zdravie detí a ich vývoj. Náš postoj k výchove detí sa tiež zmenil. Najskôr sme boli tí, čo dopustili, že sa naše deti od svitu do mrku hrali úplne bez dozoru, a zrazu sa z nás stávajú „helikoptéroví rodičia“, ktorí deťom bránia túlať sa po štvrti, pretože majú o ich bezpečnosť prehnané starosti.

Nečakané zdravotné účinky

Prečo je teda dôležité, aby deti trávili čas v prírode, aj keď sa ich detstvo tak výrazne zmenilo? Tu je niekoľko dôležitých výhod:

  • Silnejšie kosti. Pobyt na slnku pomáha predísť nedostatku vitamínu D, vďaka čomu majú deti hrajúce sa vonku menej problémov s kosťami, kardiovaskulárnym systémom, cukrovkou a mnohými ďalšími chorobami.
  • Lepší zrak. Čas strávený v prírode pomáha v boji s krátkozrakosťou.
  • Viac kamarátov. Deti, ktoré si organizujú hry a zapájajú sa do neštruktúrovaných skupinových aktivít, sú

    Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie