Denník N

Ukrajinská vláda nafingovala smrť novinára. Stálo to za to?

Arkadij Babčenko (vpravo). Foto – TASR/AP
Arkadij Babčenko (vpravo). Foto – TASR/AP

Ukrajinská akcia má omnoho viac spoločné s nejakou dávnou sovietskou operáciou, než by si ukrajinské úrady chceli pripustiť.

Autorka je americká novinárka a historička

Jedným z dôvodov, prečo demokracie odpovedajú na prívalovú vlnu tvrdých dezinformácií prichádzajúcich z Ruska tak nešikovne, je, že si nevytvorili žiadnu štandardnú formu protiútoku či účinnej odpovede. Ruský prezident klamal o invázii na Ukrajinu, o uniformovaných mužoch, ktorí obsadili Krym, tvrdil, že sú to vojaci na dovolenke a že si svoje vojenské vybavenie mohli kúpiť v obchode. Keď o niekoľko mesiacov tým istým vojakom udeľoval vyznamenania, mal na to Západ reagovať. Lenže aká mala byť adekvátna reakcia? Mal s rovnakou intenzitou šíriť vlastné falošné správy, mal šíriť množstvo bláznivých historiek o Vladimírovi Putinovi a dúfať, že nejaká sa uchytí?

Až doteraz sa väčšina západných vlád oficiálne vyhýbala verejnému trollingu a podobným trikom, ktoré Rusi používajú na dennej báze. Namiesto vytvárania dezinformácií, ktorými by čelili ruským dezinformáciám, sa väčšina mainstreamových západných novinárov drží faktov veriac, že v stále nestabilnejšom svete by sa mali držať pravdy, ako je to len možné.

Ale teraz ukrajinské bezpečnostné služby prelomili tabu a do sveta vypustili svoje vlastné veľké trollovacie prekvapenie. Takto vyzerá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie