Denník N

Slovensko v číslach: míňame na autá, bane ničia vzduch, 620-tisíc ľudí nemá vodovod, ale platy nám rastú

Áut je stále viac, ľudia využívajú verejnú dopravu menej. Ilustračné foto - TASR
Áut je stále viac, ľudia využívajú verejnú dopravu menej. Ilustračné foto – TASR

Ako sa za posledné roky menili slovenské kraje – všetko nie je iba zlé, príjmy nám rastú výrazne rýchlejšie ako výdavky.

Slovensko, krajina automobiliek, miluje autá. Kupujeme ich stále viac. A náznakov, že sa nám darí, je viac. Naše príjmy rastú výrazne rýchlejšie ako výdavky a rastie nám aj vek dožitia.

Nie všetko je však ideálne. Vidno to, keď vyrazíte do zabudnutých regiónov, ale aj keď sa pozrieme na to, ako si stále ničíme životné prostredie.

Z dát Štatistického úradu sme poskladali porovnanie slovenských krajov a často to je príbeh Slovenska, ktoré zaostáva za vyspelým svetom.

Prestupujeme z autobusov do áut

Najskôr k spotrebe. Automobilová doprava je na Slovensku na vrchole, ľudia si kupujú stále viac áut a menej cestujú verejnou dopravou.

Medzi rokmi 2012 a 2016 pribudlo u nás takmer 500-tisíc áut a spolu ich už je 2,1 milióna. Podľa predpovedí má tento trend pokračovať aj najbližšie roky.

Za posledných päť rokov padol počet prepravených ľudí cestnou hromadnou dopravou, teda prímestskými autobusmi a autobusmi a trolejbusmi MHD. Podiel týchto ľudí klesol o 15,5 percenta na 244,3 milióna prepravených osôb ročne.Bytový boom pokračuje, najväčšie byty stavajú v Košiciach

V Bratislave sa stavia o trochu menej ako v roku 2016 – to však neznamená, že by sa bytový boom zastavil. V roku 2016 pribudlo len o pol percentuálneho bodu menej bytov ako päť rokov predtým. V hlavnom meste stále pribúda každý rok najviac bytov z celého Slovenska, no ich cena napriek tomu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie