Denník N

Takúto epidémiu osýpok sme tu roky nemali, na východe je nakazených 20 ľudí (+mapa)

Od roku 1998 sme nemali viac nakazených na osýpky ako teraz. Na začiatku týždňa boli traja nakazení osýpkami, dnes je podozrenie na toto ochorenie u 20 ľudí.Dvadsať pacientov leží v nemocniciach s podozreniami, že majú osýpky. U šiestich pacientov sa už ochorenie potvrdilo. V obci Drahňov, odkiaľ väčšina nakazených pochádza, je epidémia. Dvaja pacienti nie sú z tejto dediny – jeden nakazený je z obce Baškovce v okrese Sobrance a druhý je z mesta Strážske. Pre epidémiu zaočkovali pediatri 102 ľudí.

Na začiatku epidémie boli traja ľudia, ktorí si priniesli osýpky z Veľkej Británie. Od nich sa nakazili ďalší už na Slovensku. Prví nakazení neboli očkovaní.

Takúto epidémiu sme tu už nemali 20 rokov. V roku 1998 bolo na Slovensku 546 nakazených pacientov s osýpkami. Odvtedy sa situácia výrazne zmenila a s výnimkou roku 2003 sme mali jedno alebo dve ochorenia ročne, ale väčšina rokov bola bez jediného nakazeného človeka.

Počet nakazených začal stúpať až posledné roky, vlani ich bolo šesť, tento rok už 23.
Hlavný hygienik Ján Mikas, ktorý bol dnes v okrese Michalovce na mimoriadnom stretnutí k situácii s osýpkami, nevylúčil, že sa nákaza bude šíriť ďalej. Záleží teraz na tom, či budú ľudia dodržiavať karanténu, a či neprídu na Slovensko ďalší nakazení ľudia zo zahraničia.

Mikas vyzval rodičov, ktorí nedali zaočkovať svoje deti, aby sa spojili s pediatrom a prediskutovali možnosť ich zaočkovania.

Visolajský: Za 13 rokov som takú epidémiu nezažil

Pediater z nitrianskej nemocnice Peter Visolajský hovorí, že si za 13 rokov svojej praxe takú epidémiu nepamätá. Visolajský je aj šéf Lekárskych odborov. Epidemiológovia a aj pediatri podľa neho opakovane upozorňujú, že zaočkovanosť detí klesá a že hrozí epidémia osýpok, ako aj iných ochorení, na ktoré sa deti majú povinne očkovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Osýpky

Teraz najčítanejšie