Denník N

Po polroku samovlády dostal trestne stíhaný premiér Babiš druhú šancu vládnuť

Andrej Babiš. Foto N – Tomáš Benedikovič
Andrej Babiš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Po 183 dňoch vládnutia bez podpory v parlamente Andrej Babiš druhý raz zložil premiérsky sľub, tentoraz už zrejme podporu v parlamente získa s ČSSD a komunistami. Noví ministri by mohli byť známi do 15. júna.

Posledný deň prvej vlády Andreja Babiša, ktorá nemala podporu v parlamente, sa niesol v protestnom duchu. V predvečer jeho druhého vymenovania za premiéra sa v uliciach českých miest stretli tisícky ľudí, ktorým sa nepáči, že im vládne trestne stíhaný premiér s minulosťou v ŠtB.

Symbolické protesty však nijako nezabránia vzniku jeho druhej vlády, ktorá už zrejme získa podporu väčšiny poslancov. Do vlády totiž ide s ČSSD a tichou podporou komunistov, ktorí sa nikdy oficiálne nedištancovali od zločinov režimu spred roku 1989.

Vláda ANO s ČSSD (a komunistami)

Harmonogram druhej Babišovej vlády

  • 6. 6. o 14.00 vymenoval prezident Miloš Zeman za premiéra druhý raz Andreja Babiša
  • 15. 6. má ČSSD zverejniť výsledok vnútrostraníckeho referenda o vstupe do vlády
  • 11. 7. sa má hlasovať o dôvere vláde

Oficiálne by mala vzniknúť počas júla a sociálni demokrati by v nej mali mať päť rezortov (vnútro, zahraničie, sociálne veci, poľnohospodárstvo a kultúru).

Komunisti by mali na oplátku za podporu menšinovej vlády dostať pozície v štátnych firmách a ich dozorných radách. Presadili si aj jeden z najdiskutovanejších zákonov posledných rokov: zdanenie cirkevných reštitúcií. Teda majetku, ktorý cirkvám zobrali komunisti za minulého režimu a prinavrátili ponovembrové vlády.

Definitívne slovo ešte budú mať členovia ČSSD, ktorí vo vnútrostraníckom referende hlasujú, či do takej vlády chcú ísť. Podľa MF Dnes sa očakáva, že väčšina bude za.

Čo Babiš stihol

Od svojho vymenovania za premiéra v decembri minulého roka stihol Babiš presadiť viac vecí aj bez riadnej vlády potvrdenej parlamentom.  Jednou z prvých zmien bolo zrušenie jedného z takzvaných ministrov bez portfeja, konkrétne ministra pre ľudské práva. Ľudskoprávnou tematikou sa začal zaoberať minister spravodlivosti Robert Pelikán.

Zmeny pokračovali vyhodením viac ako sedemdesiatich ľudí na jednotlivých ministerstvách. Ešte pred Vianocami na zasadnutí vlády ministri odsúhlasili zánik alebo zlúčenie služobných či pracovných miest, ktoré predtým zastávali prevažne politickí nominanti. Vysvetľovali to ušetrením 18 miliónov korún a Babiš tvrdil, že v ústave nie je napísané, že by si minister nemohol priniesť vlastný tím.

Protikorupční aktivisti to videli inak a rozprávali o zásadnom zásahu do riadenia štátu iba päť dní po vymenovaní vlády.

Komentátor portálu Seznam Zprávy Jindřich Šídlo tvrdí, že toto je práve ten najväčší problém prvej vlády Andreja Babiša. „Toto je vec, ktorú by mala robiť vláda s dôverou a aj to len veľmi opatrne, nie vláda bez dôvery. A prepúšťanie sa netýkalo len ministerstiev, ale aj bezpečnostných zborov,“ povedal Šídlo pre Denník N.

Čapí hnízdo neutíchlo

Paralelne s neúspešnou snahou získať podporu v parlamente sa Babiš nedokázal zbaviť škandálu o neoprávnenom poberaní dotácií na výstavbu farmy Čapí hnízdo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Svet

Teraz najčítanejšie